Co to jest luteina?

Luteina jest żeńskim hormonem płciowym, którego prawidłowa nazwa to progesteron. Jego stężenie wzrasta przed owulacją, co umożliwia zajście w ciążę. Progesteron wytwarzany jest przez korę nadnerczy i ośrodkowy układ nerwowy.

Luteina, czyli progesteron, to żeński hormon płciowy, który umożliwia zajście w ciążę i utrzymanie jej. Wytwarzany jest w ośrodkowym układzie nerwowym i korze nadnerczy, a wydzielają go jajniki. Niedobór tego hormonu może wywołać poronienie i przedwczesny poród, a także nieregularne miesiączki i problemy z zajściem w ciążę. Nadmiar hormonu powoduje obrzęki i sprzyja powstawaniu żylaków.

Jak działa luteina?

Luteina przygotowuje błonę śluzową macicy do zagnieżdżenia zarodka, dlatego ułatwia zajście w ciążę. Hormon ten sprawia, że błona śluzowa jest grubsza niż zwykle i znacznie lepiej ukrwiona. Ponadto luteina odpowiada za utrzymanie ciąży do momentu wytworzenia się łożyska, czyli przez pierwsze trzy miesiące ciąży. Hamuje ona również skurcze macicy, co zapobiega przedwczesnemu porodowi. W czasie ciąży poziom progesteronu wzrasta niemal stukrotnie, po czym spada przed samym porodem inicjując rozpoczęcie akcji porodowej.

Luteina reguluje temperaturę ciała w organizmie i wstrzymuje dojrzewanie pęcherzyków Graffa po zapłodnieniu. Wywołuje również zmiany w gruczołach mlecznych, dzięki czemu są one przygotowane do laktacji. Progesteron bierze udział w wytwarzaniu metabolicznych hormonów płodu.

Luteina – jak stosować?

Luteina wytwarzana jest przez organizm, ale w przypadku niedoborów konieczne jest stosowanie hormonu w postaci tabletek podjęzykowych, doustnych lub dopochwowych. Przy braku miesiączki luteinę stosuje się przez 5-7 dni, po czym lek należy odstawić.

Przyjmowanie luteiny w ciąży jest obarczone ryzykiem powstania u dziecka wad układu moczowego. Konieczne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza i częste kontrole. Luteinę podaje się ok. 16-23. miesiąca ciąży w celu zapobieżenia przedwczesnemu porodowi.

Luteina to także nazwa żółtego barwnika występującego w liściach warzyw (kapusta, brukselka, szpinak) i żółtku jajka, pozytywnie wpływającego na wzrok i cerę. Jego dobowa dawka to 6 mg.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest zapalenie trzustki?

Zapalenie trzustki może przyjmować formę ostrą lub przewlekłą. Pierwsza z nich jest chorobą nienowotworową o ciężkim przebiegu. Najczęściej dotyka ona...

Zamknij