Co to jest marskość wątroby?

Marskość wątroby, nazywana również zwłóknieniem wątroby, jest to nieodwracalne uszkodzenie tego organu. Polega ono na stopniowym niszczeniu komórek i zastępowaniu ich włóknami tkanki łącznej. Marskość wątroby we wczesnym stadium objawia się zaczerwienieniem dłoni oraz występowaniem czerwonych plam na ciele.

Jak leczyć marskość wątroby?

Marskość wątroby prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby, dlatego leczenie w głównej mierze opiera się na łagodzeniu objawów, spowolnieniu postępu choroby oraz na zapobieganiu powikłaniom. Wówczas, gdy doszło do znacznego uszkodzenia organu, pojawia się: ciągłe uczucie zmęczenia, wymioty, osłabienie organizmu, gwałtowny spadek masy ciała oraz utrata apetytu. Upośledzenie wątroby może prowadzić do: żółtaczki, wodobrzusza, cukrzycy, częstych krwawień i wątrobiaka złośliwego. Osobom, u których zdiagnozowano zwłóknienie wątroby, zaleca się całkowite odstawienie alkoholu oraz ograniczenie jedzenia potraw przyprawianych solą. Ponadto chorym podaje się również preparaty, które niwelują wodobrzusze oraz antybiotyki, zapobiegające infekcjom. Jeśli podawane leki nie przynoszą poprawy stanu zdrowia, wówczas zaleca się przeszczep wątroby. Po takim zabiegu pacjentom podaje się preparaty immunosupresyjne, które zmniejszają ryzyko odrzucenia przeszczepu.

Marskość wątroby – jak długo można żyć?

Do całkowitego upośledzenia wątroby, wywołanego postępującą marskością dochodzi w wyniku długoletniego przebiegu choroby. Duży wpływ na to, jak długo można żyć z marskością wątroby, mają czynniki, które ją wywołały. Najczęściej przyczyną zwłóknienia tego organu jest choroba alkoholowa. Odstawienie używek oraz natychmiastowe rozpoczęcie leczenia pozwala na postawienie dobrych rokowań.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest włókniak?

Włókniak jest łagodną zmianą nowotworową, która powstaje w wyniku rozrostu tkanki łącznej włóknistej. Nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia, gdyż...

Zamknij