Co to jest melatonina?

Melatonina jest wytwarzana przez szyszynkę. Jej zadaniem jest regulacja zegara biologicznego. Hormon snu można znaleźć m.in. w bananach, truskawkach, jeżynach oraz migdałach.

Jak działa melatonina?

Melatonina to hormon wytwarzany przez szyszynkę, która dzięki informacjom przekazywanym z oczu wie, że zbliża się noc. Wtedy produkuje melatoninę która sprawia, że człowiek staje się senny. Sen jest zdrowy, głęboki i pozwala na skuteczny wypoczynek. W dzień światło słoneczne obniża poziom melatoniny. Jest ona jedną z głównych części tzw. zegara biologicznego. Hormon wytwarzają także jelita, oczy oraz szpik kostny. Opisywany związek chemiczny ma znaczenie również dla przewodu pokarmowego. Wpływa na ruchy jelit. Melatonina poprawia odporność oraz pozwala utrzymać zdrowie. Jest też przeciwutleniaczem, który usuwa z organizmu wolne rodniki. To właśnie one odpowiadają za procesy starzenia się organizmu, a także choroby nowotworowe. Melatonina obniża ciśnienie oraz reguluje stężenie cholesterolu we krwi. Zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału, udaru bądź chorobami, które powoduje stres. Jest też stosowana u mężczyzn w okresie andropauzy, którzy niekiedy cierpią na niedobór tego hormonu.

W jakich produktach jest melatonina?

Duże ilości melatoniny znajdują się soku z wiśni, który zawiera tryptofan. Jest to aminokwas, zwiększający poziom serotoniny w mózgu. Ten związek chemiczny zostaje przekształcony w melatoninę. Inne źródła tryptofanu, zmieniającego się w melatoninę to np. orzechy ziemne, migdały, kurczak, indyk oraz mleko. Dużą ilość hormonu odpowiadającego m.in. za sen zapewniają także maliny. To niskokaloryczne owoce, które produkują duże ilości tryptofanu i serotoniny. Melatonina znajduje się także w miękkich owocach. Są to: jeżyny, truskawki, porzeczki, agrest, banany, migdały i ziarna słonecznika.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest jaskra?

Jaskra, tak jak zaćma czy astygmatyzm, to choroba oczu. Objawia się pogorszeniem wzroku, zaczerwieniem i bólem oka oraz zmniejszeniem pola...

Zamknij