Co to jest migrena?

Migrena jest przewlekłą chorobą, która objawia się występowaniem dokuczliwych bólów głowy. Mogą trwać od kilku minut do kilku tygodni. W czasie ataku najlepiej udać się do zaciemnionego pokoju. Warto sięgnąć po środek przeciwbólowy lub lek zapisany przez specjalistę.

Najważniejsze informacje o migrenie

Migrena to przewlekła choroba, której głównym objawem są bóle głowy. Charakterystyczne dla nich jest napadowe występowanie. Zazwyczaj dolegliwości są silne i pojawiają się z jednej strony głowy. Ból jest tak silny, że wymusza ograniczenie codziennej aktywności. Często towarzyszy mu nadwrażliwość na światło oraz głośne dźwięki. Na migrenę dużo częściej chorują kobiety. Występuje u wielu osób w średnim wieku. Pojawia się także u dzieci.

Ile trwa migrena?

Atak migreny może trwać od kilku minut do nawet 3 dni. Jeśli trwa dłużej niż 72 godziny, określa się go mianem stanu migrenowego. W tym przypadku należy się zgłosić do lekarza. Migrena bez aury trwa dłużej niż 4 godziny. Nie przekracza 72 godzin. Osoby poniżej 15. roku życia mają napady trwające godzinę i dłużej. Migrena z typową aurą zajmuje 5-60 minut. Migrena oczna, tzw. siatkówkowa uprzykrza życie na czas nie dłuższy niż 1 godzina. Migrena z przedłużoną aurą trwa od godziny do 7 dni. Migrenowy zawał mózgu bądź powikłana postać choroby diagnozuje się, kiedy objawy pojawiają się przez ponad tydzień.

Jak walczyć z migreną?

Podczas ataku migreny można sięgnąć po środek przeciwbólowy i odpocząć przewietrzonym i zaciemnionym pokoju. Na czoło najlepiej położyć chłodny kompres bądź plastry cytryny. Warto też wypróbować napar z kozłka lekarskiego bądź rumianku. Równie pomocne bywają olejki: bazyliowy do wdychania i z mięty pieprzowej do nacierania karku oraz skroni. Jeśli domowe metody i leki dostępne bez recepty nie pomagają, warto wybrać się do lekarza. Zapisze tryptany, które zmniejszają ból i nadwrażliwość na światło towarzyszący atakom migrenowym. W leczeniu schorzenia stosuje się też akupunkturę, akupresurę, techniki relaksacyjne. Pomocna bywa również stymulacja nerwów obwodowych prądem o niskiej częstotliwości.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak nastawić wybity palec?

Wybicie palca jest to uraz, który w medycynie określa się zwichnięciem paliczków. Dochodzi do niego w wyniku działania dużej siły,...

Zamknij