Co to jest mononukleoza?

Mononukleoza to wirusowa choroba zakaźna. Jej pierwsze objawy przypominają przeziębienie, grypę lub anginę. Leczenie obejmuje zwalczanie symptomów, m.in. gorączki. W przypadku powikłań bakteryjnych stosuje się antybiotyki.

Przyczyny i objawy mononukleozy

Mononukleozę wywołuje wirus Epsteina-Barr. Zarażenie chorobą następuje poprzez ślinę. Z tego powodu często pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym. Na mononukleozę, inaczej zwaną chorobą pocałunków zapada też młodzież będąca w okresie dojrzewania. Pierwsze objawy to osłabienie, kata, podwyższona temperatura, ból pleców i gardła. Pojawiają się dopiero 30-50 dni od kontaktu z chorym i przypominają przeziębienie lub grypę. Niekiedy są mylone z anginą. Po kilku dniach dochodzi wysoka gorączka, nawet do 40 stopni Celsjusza. Może trwać nawet 14 dni. Powiększają się węzły chłonne oraz migdałki. Ból gardła oraz katar nasilają się. Mogą też wystąpić bóle brzucha, które powoduje powiększona śledziona.

Mononukleoza – ile trwa?

Mononukleoza trwa średnio 2 tygodnie. Po upływie 14 dni objawy znikają, jednak osłabienie pozostaje. Aby chory powrócił do pełnej sprawności, potrzebny jest okres rekonwalescencji. U dzieci może trwać miesiąc. Dorośli potrzebują nieco mniej czasu, ale przez 2-4 miesiące ich organizm jest osłabiony. Osoby, które chorowały na mononukleozę, w okresie rekonwalescencji nie mogą przyjmować szczepionek.

Mononukleoza – jak leczyć?

Leczenie choroby wywołanej przez wirus Epsteina-Barr obejmuje głównie likwidację objawów. Stosowane są leki przeciwgorączkowe. Jeśli pojawiają się powikłania bakteryjne, podaje się też antybiotyki. W przypadku pojawienia się powikłań bywa konieczne leczenie szpitalne. Podobnie jest z chorymi, którzy w przebiegu mononukleozy mają poważne kłopoty z oddychaniem. W trakcie choroby ważne jest, aby pić dużo płynów i jeść lekkostrawne posiłki. Samopoczucie chorego może poprawić wietrzenie pokoju, w którym przebywa. Warto też kupić w nawilżacz powietrza lub postawić miskę z wodą. Można w niej rozpuścić kilka kropel olejku eterycznego, np. z eukaliptusa.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest błonnik?

Dieta bogata w błonnik przyspiesza wchłanianie wody do organizmu, usuwa nadmiar kwasów tłuszczowych i obniża poziom glukozy. Błonnik pokarmowy obniża...

Zamknij