Co to jest morfologia?

Morfologia jest ogólnym badaniem krwi, pozwalającym wykryć zmiany w organizmie. W badaniu oznaczany jest m.in. poziom hemoglobiny, rozmiar krwinek czy liczba leukocytów. Morfologię powinno się wykonywać profilaktycznie raz w roku.

Morfologia to jedno z najczęściej zlecanych badań, które umożliwia ogólną ocenę stanu zdrowia. Otrzymane wyniki są porównywane z normami, określanymi przez pracownię, w której wykonywana jest analiza. Interpretacji wyników powinien dokonać lekarz, biorąc pod uwagę ogólny stan zdrowia pacjenta, jego wiek czy prowadzony tryb życia. Morfologia pozwala wykryć anemię, różnego rodzaju infekcje, a nawet nowotwory.

Morfologia krwi – jak się przygotować?

Morfologia nie wymaga specjalnego przygotowania, ale warto zastosować się do kilku zasad, aby wynik był jak najbardziej wiarygodny. Badanie musi być wykonane na czczo – najlepiej 12 godzin po spożyciu posiłku, aby zminimalizować ryzyko wpływu pożywienia na wynik badania. Pobranie krwi powinno być wykonane w godzinach porannych, a przed samym badaniem należy pić tylko wodę.

Morfologii nie można wykonywać w czasie miesiączki. Dzień przed badaniem warto zrezygnować z nadmiernego wysiłku fizycznego i starać się unikać stresu. Zaleca się, aby 3 dni przed badaniem zrezygnować z kawy, papierosów i alkoholu. Badania nie można robić w trakcie diety detoksykacyjnej lub głodówki.

Jak czytać morfologię krwi?

Poszczególne parametry morfologii należy porównać do norm określonych przez laboratorium analityczne. Najważniejsze oznaczenia, które stosowane są w laboratoryjnych wydrukach to:

  • RBC – krwinki czerwone (erytrocyty). Ich niedobór świadczy o anemii,
  • WBC – krwinki białe (leukocyty). Niedobór świadczy o obniżonej odporności, a nadmiar wskazuje na infekcję lub schorzenie hematologiczne,
  • PLT – płytki krwi (trombocyty). Odpowiadają za krzepnięcie krwi, ich nadmiar może oznaczać nowotwór,
  • HGB – hemoglobina, czyli czerwony barwnik krwi. Niedobór oznacza anemię.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest choroba Leśniowskiego – Crohna?

Choroba Leśniowskiego-Crohna, obok wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, jest zaliczana do chorób nieswoistego zapalenia jelit. Ma charakter ogniskowy lub skupieniowy, co...

Zamknij