Co to jest nowotwór?

Nowotwór rozwija się na skutek nieprawidłowego podziału komórek w organizmie. Pierwsze objawy choroby to powiększenie węzłów chłonnych, utrata apetytu i masy ciała. Kobiety obserwują u siebie upławy, a mężczyźni obrzęk jąder.

Jak powstaje nowotwór?

Nowotwór zaczyna się objawiać na wiele lat przed pojawieniem się jego objawów. Powstaje, kiedy jedna komórka zacznie dzielić się w nieprawidłowy sposób. Dzieje się to wtedy, gdy traci kontrolę nad swoimi funkcjami. Rozwój nowotworu jest uwarunkowany genetycznie. Ludzkie geny decydują o tym, w jaki sposób komórki rosną i dzielą się. Ryzyko pojawienia się choroby zwiększa się u osób, które palą papierosy lub jedzą wysoko przetworzoną żywność. Im więcej czynników ryzyka, tym bardziej prawdopodobne, że powstanie nowotwór. Pojawiają się wtedy wolne rodniki, które łączą się z ludzkim DNA i tworzą mutacje genetyczne. Układ odpornościowy nie rozpoznaje komórek, które dzielą się w nieprawidłowy sposób, ponieważ nie są uszkodzone, a ich wygląd pozostaje niezmieniony. Zmienia się tylko liczba komórek.

Jak rozpoznać nowotwór?

Pierwsze objawy, które mogą wskazywać na nowotwór, to ciągłe bóle głowy i powiększone węzły chłonne, szczególnie na szyi i pod pachami. Nie wolno lekceważyć też takich symptomów jak duszności i przewlekły kaszel, powiększenie obwodu brzucha i napady padaczkowe. Rozwój nowotworu sygnalizują także zaburzenia krzepliwości krwi, zmiana wyglądu znamion. U chorych pojawiają się mdłości i wymioty. Są ciągle senni i przygnębieni. Objawy nowotworu to także zmiana rytmu wypróżnień, spadek masy ciała bez wyraźnego powodu i utrata apetytu. Mogą pojawić się też osłabienie i anemia. Kobiety chore na raka obserwują u siebie zmiany w wyglądzie skóry na piersiach, np. wciągnięcie brodawki oraz guzki wyczuwalne w piersiach. Symptomy choroby występujące u pań to także krwawienie i upławy. Mężczyźni mogą u siebie obserwować obrzęk jąder.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Skąd się biorą owsiki?

Owsica to choroba bardzo zaraźliwa, z którą borykają się dorośli i dzieci. Owsikami można zarazić się drogą pokarmową lub wdychając...

Zamknij