Co to jest pierwsza pomoc?

Pierwsza pomoc to czynności, które wykonuje się w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia bądź życia. Może je podjąć każdy, stosując powszechnie dostępne środki medyczne, w tym opatrunki. U osób z zatrzymaniem krążenia wykonuje się resuscytację krążeniowo-oddechową (RKO).

Pierwsza pomoc – ile uciśnięć?

Pierwsza pomoc to zespół czynności podejmowanych po to, by uratować osobę znajdującą się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Może je wykonać każdy, bez użycia specjalistycznych przyrządów, a jedynie ogólnodostępnych środków medycznych, opatrunkowych i AED (automatycznego zewnętrznego defibrylatora). Pierwszej pomocy udziela się do czasu przybycia wykwalifikowanych ratowników. Jedną z czynności, którą się wtedy wykonuje jest resuscytacja krążeniowo-oddechowa (RKO). Podejmuje się ją w przypadku osoby, u której nagle zatrzymało się krążenie. Na początku należy ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, a następnie udrożnić jego drogi oddechowe poprzez odgięcie głowy i uniesienie żuchwy. Trzeba spleść palce obu dłoni i uciskać klatkę piersiową na głębokość 4-5 cm i wykonać 30 uciśnięć. Kolejny krok to zaciśnięcie kciukiem i palcem wskazującym skrzydełek nosa poszkodowanego. Jego usta powinny być otwarte. Należy dwukrotnie wdmuchnąć w nie powietrze, a następnie kontynuować schemat 30 uciśnięć na 2 oddechy ratunkowe. RKO powinno się kontynuować dotąd, aż:
• poszkodowany zacznie samodzielnie oddychać,
• przyjadą ratownicy medyczni,
• udzielający pierwszej pomocy ulegnie wyczerpaniu.

Pierwsza pomoc w wypadku krwotoku

Pierwsza pomoc w przypadku krwotoku z rany obejmuje położenie na niej jałowego opatrunku i umocowanie go bandażem. Następnie trzeba dołożyć materiał, który uciśnie całość (np. twardy przedmiot) i zabandażować całość. Jeśli zraniona została kończyna, można ją unieść. Krwawienie powinno się wtedy zmniejszyć. W przypadku intensywnego krwotoku nie należy stosować opaski uciskowej. Można jej użyć jedynie po amputacji kończyny bądź kiedy wszystkie sposoby tamowania krwotoku zawiodą. Osobie z krwawieniem z nosa należy położyć mokry i chłodny okład na kark, który zwęży naczynia krwionośne. Głowa poszkodowanego powinna być pochylona do przodu.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co daje kreatyna?

Kreatyna jest związkiem organicznym, który w naturalny sposób występuje w ludzkim ciele. Jego większe ilości wytwarzane są w nerkach, trzustce...

Zamknij