Co to jest PMS

Napięcie przedmiesiączkowe (PMS) jest powodowane przez wysokie stężenie progesteronu. Objawy PMS to rozdrażnienie, złość, smutek, spadek samooceny, ból podbrzusza czy przemęczenie. Podczas napięcia warto pić dużo wody, melisę i miętę. Warto też stosować leki na bazie ziół, które łagodzą stres.

Czym się objawia PMS?

PMS to zespół napięcia przedmiesiączkowego. Około połowa kobiet cierpi na jego objawy, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Skrót PMS oznacza Premenstrual Syndrom. Jego główne objawy to:
• nieuzasadniony gniew,
• agresja i rozdrażnienie,
• smutek,
• stany depresyjne,
• spadek samooceny,
• problemy jelitowe,
• bóle stawów,
• przemęczenie.
Większość objawów rozpoczyna się do 5 dni przed miesiączką oraz ustępuje w 2-3 dni po krwawieniu. PMS nie uwidacznia się w fazie folikularnej cyklu, czyli przed 13. dniem miesiączki.

Jakie są przyczyny PMS?

W drugiej fazie cyklu miesiączkowania spada poziom estrogenów we krwi, a podnosi się stężenie progesteronu. Wysoki poziom tego hormonu utrzymuje się przez drugą fazę cyklu i spada przed miesiączką. Progesteron wpływa na ośrodkowy układ nerwowy, co powoduje objawy, takie jak stres, rozdrażnienie czy złość.

PMS – jak sobie radzić?

Należy się nauczyć łagodzić męczące zmiany hormonalne. Wypicie dwóch litrów wody obniża poziom zdenerwowania powodowany przez PMS. W aptece można znaleźć leki ziołowe, które łagodzą nerwy. Dobrze też jeść owoce, które działają moczopędnie, np. arbuzy. Warto też wykluczyć z diety tłuste i smażone dania oraz ograniczyć jedzenie mięsa. W czasie PMS dobrze jest uzupełniać niedobory witamin z grupy B i minerałów. Warto też zamienić kawę, która zwiększa poziom stresu na melisę lub miętę. Jeśli PMS jest wyjątkowo uciążliwy i utrudnia normalne funkcjonowanie, w niektórych przypadkach stosuje się środki antydepresyjne z grupy SSRI, czyli wychwytu zwrotnego serotoniny. Leki działają szybko i skutecznie, jednak łatwo uzależnić od nich swoje dobre samopoczucie.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Badanie GBS – jak się przygotować?

Badanie GBS polega na pobraniu posiewu z pochwy w celu wykrycia paciorkowca w organizmie kobiety. Bakteria na początku nie daje...

Zamknij