Co to jest podagra?

Podagra (dna moczanowa) to choroba wywołana zbyt wysokim poziomem kwasu moczowego. Prowadzi do odkładania się kryształów w stawach. To powoduje stan zapalny, ból, a z czasem zniekształcenie stawów, chrząstek i więzadeł.

Jak się objawia podagra?

Podagra, inaczej dna moczanowa, to choroba, które przyczyną jest zbyt duże stężenie kwasu moczowego w organizmie. Kwas odkłada się w stawach w formie kryształków, często w dużym palcu u nogi. Objawy podagry to nagły, ostry ból w stawie, wraz z jego obrzękiem i zaczerwieniem. Dna moczanowa jest wieloetapową chorobą. Podwyższony poziom kwasu moczowego może nie wywoływać żadnych objawów. Następnie pojawia się stan zapalny pojedynczego stawu połączony z silnym bólem. Niekiedy towarzyszą mu dreszcze lub gorączka. Po napadzie występuje faza bezobjawowa. Jeśli chory nie podejmie leczenia, pojawiają się kolejne ataki choroby. Podagra zmienia się w chorobę przewlekłą po upływie kilkunastu lat. Wtedy objawy występują ciągle, mają jednak mniejsze nasilenie niż w początkowym stadium. Dna moczanowa zajmuje kolejne stawy. Złogi kryształów, które odkładają się w nich, niszczą nasady kostne oraz chrząstkę, ścięgna i więzadła. Stawy stają się zniekształcone, a sprawność fizyczna chorego zdecydowanie się zmniejsza. Kwas moczowy w postaci kryształów odkłada się także w innych miejscach na ciele, a także narządach wewnętrznych. Pacjenci chorzy na podagrę w tym stadium cierpią zwykle też na otyłość, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu 2 i mają podwyższone stężenie cholesterolu i trójglicerydów.

Podagra – jak leczyć?

Leczenie podagry polega m.in. na zmianie stylu życia: zbilansowanej diecie bez pokarmów podnoszących poziom kwasu moczowego oraz podjęciu aktywności fizycznej. Chorzy powinni zmniejszyć ilość pitego alkoholu oraz rzucić palenie. Istotna jest kontrola ciśnienia tętniczego, a także poziomu lipidów i glukozy. Leczenie farmakologiczne dny moczanowej jest zależne od zaawansowania choroby. W przypadku podagry bezobjawowej wystarczy zmienić styl życia. U osób po ataku choroby zmniejsza się ból, przez podanie glikokortykosteroidu do wnętrza stawu. Stosuje się też niesteroidowe leki przeciwzapalne i kolchicynę. Chorzy z przewlekłą dną moczanową przyjmują allopurynol lub febuksostat, które hamują wydzielanie kwasu moczowego. Osobom, które mają nadciśnienie, specjaliści zapisują Iosartan, a tym z zaburzeniami lipidowymi – Fenofibrat. To preparaty stosowane w leczeniu powyższych schorzeń. Chorzy powinni wykonywać badania kontrolne stężenia kwasu moczowego.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wygląda ospa?

Ospa wietrzna, zwana potocznie wiatrówką, zwykle dotyka dzieci w wieku przedszkolnym. Jest to choroba zakaźna o podłożu wirusowym. Najbardziej charakterystycznym...

Zamknij