Co to jest prostata?

Prostata, nazywana także gruczołem krokowym lub sterczem, znajduje się pod pęcherzem moczowym. Bierze ona udział w produkcji nasienia oraz w otwieraniu i zamykaniu cewki moczowej. Przerost prostaty wywołuje problemy z oddawaniem moczu.

Prostata jest narządem zbudowanym z tkanki mięśniowej i gruczołowej. Wchodzi on w skład męskich narządów płciowych, a jego wydzielina jest materiałem genetycznym dla męskich komórek płciowych – plemników. Gruczoł krokowy jest znajduje się pod pęcherzem moczowym i otacza przewód, który wyprowadza mocz z pęcherza. Przerost prostaty powoduje mechaniczny ucisk na cewkę moczową i utrudnia oddawanie moczu.

Jak wygląda prostata?

Prostata jest narządem nieparzystym, mającym cechy mięśnia i gruczołu. Składa się z dwóch płatów, które połączone są węziną. Niekiedy stercze posiada także płat trzeci, nazywany środkowym. Kształt gruczołu krokowego przypomina spłaszczony stożek. Prostata jest otoczona torebką z mięśni gładkich.

Tuż po urodzeniu prostata ma wielkość zbliżoną do ziarenka grochu, po czym ulega stopniowemu powiększeniu. U dorosłego mężczyzny gruczoł ten waży ok. 20g i mierzy 2,5×3,5x4cm. U większości mężczyzn przed 50 tym rokiem życia prostata ponownie zaczyna się powiększać.

Struktura stercza jest niejednolita. W jego miąższu znajdują się elementy gruczołowe i zręb. W części gruczołowej jest kilkadziesiąt drobnych gruczołów uchodzących do cewki moczowej. Leżą one na podścielisku zbudowanym z mięśni gładkich i włókien tkanki łącznej. Cały narząd otoczony jest włóknistą torebką.

Prostata – jak leczyć?

Łagodny przerost gruczołu krokowego leczony jest za pomocą leków, które spowalniają jego rozrost. Obecnie najczęściej stosuje się alfablokery i finasterydy. W cięższych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne. Coraz częściej stosowane są nowoczesne metody laserowe, które są mało inwazyjne i znacznie zmniejszają ryzyko związane z zabiegiem. Po ablacji laserowej pacjent może opuścić szpital już na drugi dzień po zabiegu i to bez cewnika.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Błonnik witalny – jak stosować?

Błonnik witalny jest naturalnym suplementem diety, w którym znajdują się nieprzetworzone nasiona babki jajowatej i łuski babki płesznik. Są to...

Zamknij