Co to jest rak prostaty?

Nowotwór prostaty to niepożądany rozrost tego narządu. Wykrywa się go, badając odbyt palcem. Stosuje się też bardziej skomplikowane zabiegi, takie jak biopsja gruboigłowa, która polega na badaniu prostaty specjalną głowicą. Wykonuje się też badanie PSA, które określa występowanie antygenów rakotwórczych. Aby zapobiegać rakowi prostaty, dobrze jest uprawiać regularną aktywność fizyczną oraz jeść pomidory, soję i len.

Rak prostaty – jak wykryć?

Rak prostaty jest złośliwym rozrostem prostaty, która znajduje się u podstawy pęcherza moczowego mężczyzn. Schorzenie najczęściej występuje po 40. roku życia. Jeśli zauważy się nieprawidłowości w oddawaniu moczu, należy niezwłocznie udać się do urologa. Lekarz wykonuje badanie per rectum, czyli bada odbyt palcem. Pomaga to przeanalizować płaty prostaty i sprawdzić, czy nie ma na nich żadnych grudek lub stwardnień. Następnie urolog bada próbki krwi i moczu.

Najskuteczniejszym badaniem wykrywającym raka prostaty jest biopsja gruboigłowa. Zabieg polega na wprowadzeniu specjalistycznej głowicy do odbytu i pobraniu materiału do analizy. Badanie wykrywa obecność guza lub bada jego rodzaj. Popularnym badaniem jest też analiza poziomu PSA (ang. prostate specyfic antigen). Jest to pobranie krwi po per rectum. Zwiększone stężenie antygenu może oznaczać rozwój nowotworu prostaty.

Rak prostaty – jak zapobiegać?

Pomidory mają znaczne ilości likopenu, czyli utleniacza, który obniża ryzyko powstania raka prostaty. Warto więc jeść bogate w te warzywa potrawy, takie jak sos marinara, spaghetti czy zupa pomidorowa. Len i soja to składniki, które również mają zbawienne działanie przeciwko rakowi prostaty. Dobrze jest je dodawać do porannych płatków śniadaniowych lub owsianki.

Ćwiczenia fizyczne usprawniają krążenie oraz wzmacniają układ odpornościowy, co obniża szanse powstania nowotworu prostaty. Warto ćwiczyć sztuki walki lub uprawiać jogging.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest choroba bostońska?

Chorobę bostońską, nazywaną również bostonką lub ospą bostońską, wywołują wirusy Coxsackie, które należą do enterowirusów, atakujących głównie latem i jesienią....

Zamknij