Co to jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny, czyli MRI, jest nieinwazyjną i bardzo dokładną metodą diagnostyczną. Wykorzystuje ona magnetyczne właściwości atomów w celu uzyskania obrazu narządów wewnętrznych. Aparat do MRI może mieć konstrukcję otwartą lub zamkniętą.

Rezonans magnetyczny, nazywany MR lub MRI, to nieinwazyjna, bezpieczna i bezbolesna metoda diagnostyczna. Wykorzystuje on naturalne magnetyczne właściwości ludzkiego ciała i pozwala na uzyskanie dokładnych obrazów tkanek miękkich, ośrodkowego układu nerwowego i innych narządów wewnętrznych. Ta metoda obrazowa umożliwia wykonywanie przekrojów na każdej płaszczyźnie, a także ukazuje różnice między narządami i tkankami. Badanie wykonuje się za pomocą dwóch rodzajów aparatów – otwartego, który daje lekarzowi dostęp do pacjenta z trzech stron oraz zamkniętego, w którym pacjenta umieszcza się w tunelu magnesu.

Ile trwa rezonans magnetyczny?

Przed badaniem pacjent poddawany jest skanowaniu wykrywaczem metalu, który mógłby zakłócić działanie urządzenia do MR. W niektórych badaniach konieczne jest dożylne podanie kontrastu, co jedynie nieznacznie wydłuża procedurę. Badanie trwa od 20 do 60 minut, w rzadkich przypadkach może przedłużyć się do 90 minut, a nawet do 180 minut. W czasie badania wykonywanych jest kilka sekwencji rezonansu magnetycznego. Każda z ich trwa od 3 do 10 minut.

Rezonans magnetyczny samej głowy, oczodołów, twarzoczaszki, zatok obocznych nosa czy pogranicza czaszkowo-szyjnego trwa od 30 do 60 minut.

Ile kosztuje rezonans magnetyczny?

Koszt rezonansu magnetycznego zależy od obszaru ciała, który ma być zbadany. Rezonans magnetyczny głowy, zatok obocznych nosa, szyi, miednicy, poszczególnych odcinków kręgosłupa, czy tkanki miękkiej kosztuje od 550zł do 750zł. Znacznie wyższa jest cena rezonansu magnetycznego całego kręgosłupa, która wynosi od 950zł do 1200zł. Koszt badania wzrasta o około 250 złotych, jeżeli lekarz zaleci zastosowanie kontrastu hepatotropowego.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie są objawy raka wątroby?

Wątroba jest nieunerwiona, więc trudno jest odczuć jej uszkodzenie. Badaniem, które określa poziom nowotworu wątroby, jest biopsja tego narządu. Wczesne...

Zamknij