Co to jest salmonella?

Objawy salmonelli to biegunka, wymioty, podwyższona temperatura oraz ból głowy i brzucha. Leczenie choroby polega na nawodnieniu organizmu oraz przyjmowaniu węgla leczniczego. Zatrucie salmonellą powstaje w wyniku zjedzenia surowego mięsa lub jaj lub niezachowaniu higieny po skorzystaniu z toalety.

Objawy zatrucia pokarmowego

Salmonella jest obecna w produktach pochodzenia zwierzęcego, głównie są to jajka, mięso i mleko. Pierwsze objawy wstępują już po 8 godzinach od zjedzenia zarażonego pokarmu, jednak najsilniejsze skutki można odczuć po pierwszej dobie. Są to zwykle:
• biegunka,
• wymioty,
• ból brzucha,
• ból głowy,
• stany podgorączkowe.

Salmonella – jak można się zarazić?

Salmonellą najczęściej zaraża się poprzez zjedzenie lodów, niedogotowanego mięsa lub surowych jaj. Wszystkie produkty odzwierzęce należy przed zjedzeniem poddać obróbce termicznej. Łatwo też się zarazić, nie myjąc rąk po skorzystaniu z toalety. Aby się uchronić przed salmonellą, należy dokładnie myć naczynia oraz całe kuchenne otoczenie. Dobrze jest również przechowywać jedzenie w chłodnym miejscu oraz odseparowywać surowe mięso od jajek i innych produktów. W tym celu warto zrobić oddzielną półkę w lodówce na produkty surowe oraz na składniki gotowe go zjedzenia. Gdy istnieje zagrożenie salmonellą, należy też parzyć każdą żywność we wrzątku przez 10 sekund przed spróbowaniem jej.

Salmonella – jak leczyć?

Leczenie salmonelli rozpoczyna się od nawodnienia organizmu. W tym okresie dieta powinna być bogata w gorzką herbatę i płyny zawierające skrobię (np. kisiel). Warto natomiast unikać cukru pod każdą postacią. Należy też przyjmować węgiel leczniczy (6 tabletek co 4 godziny). Gdy objawy nie zmniejszają się, lekarz podaje antybiotyk. Zdarza się również, że choroba ma gwałtowny przebieg, wtedy należy udać się na kilkudniowy pobyt w szpitalu. Tam pobiera się od chorego próbkę kału w celu wykonania posiewu. Badanie pozwala stwierdzić, czy to salmonella wywołała te objawy, czy inna poważniejsza choroba.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest melatonina?

Melatonina jest wytwarzana przez szyszynkę. Jej zadaniem jest regulacja zegara biologicznego. Hormon snu można znaleźć m.in. w bananach, truskawkach, jeżynach...

Zamknij