Co to jest schizofrenia?

Schizofrenia jest chorobą cywilizacyjną. Zazwyczaj pierwsze objawy pojawiają się ok. 20 roku życia (na studiach lub w pracy). Za zachowania psychopatyczne nie odpowiada jeden gen, jednak ryzyko zachorowania wzrasta, kiedy oboje lub jeden z rodziców również miał schizofrenię.

Ryzyko zachorowania wzrasta również u ludzi, którzy biorą narkotyki. Występują różne rodzaje objawów schizofrenii:

  • objawy pozytywne (wytwórcze),
  • objawy negatywne,
  • objawy poznawcze,
  • objawy dezorganizacji psychicznej.

Objawami wytwórczymi są omamy słuchowe (np. rozmowa z kimś, kogo nie ma), wzrokowe (np. dostrzeganie postaci, które nie istnieją) oraz urojenia (np. fałszywe osądy). Do objawów negatywnych zaliczany jest spadek aktywności oraz chęć izolowania się od ludzi. Schizofrenik może również mieć problemy z przyswajaniem oraz wykorzystywaniem informacji do podejmowania działań. Objawy dezorganizacji psychicznej będą się od siebie różniły w zależności od rodzaju schizofrenii, np. w przypadku schizofrenii paranoidalnej będą dominowały objawy pozytywne, które nie występują w schizofrenii prostej.

Jak żyć ze schizofrenią?

Osoba, która ma zdiagnozowaną schizofrenię powinna być pod stałą opieką psychiatry. Warto chodzić do jednego lekarza, który zna przebieg oraz objawy zaostrzania się choroby. Zazwyczaj schizofrenik przyjmuje regularnie leki przeciwpsychotyczne, które zapobiegają nawrotom schizofrenii. W przypadku choroby ważny jest również stosunek chorego do objawów. Schizofrenicy muszą nauczyć się sami dostrzegać symptomy, które świadczą o nawrocie choroby, tak by jak najszybciej zgłosić się do psychiatry.

Schizofrenia – jak pomóc?

Poza wizytami u psychiatry, ważne jest również wsparcie rodziny oraz przyjaciół, którzy powinni znać historię choroby. Motywacja, szacunek oraz zrozumienie chorego jest jedną z najważniejszych form terapii. Nie wolno natomiast wyręczać schizofrenika z jego codziennych obowiązków. W leczenie schizofrenii pomagają również psychoedukacja, psychoterapia oraz terapia zajęciowa.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Zespół jelita drażliwego – co jeść?

Zespół jelita drażliwego (IBS) objawia się m.in. bólami brzucha, biegunką i zaparciami. Z diety chorych na IBS należy wykluczyć produkty...

Zamknij