Co to jest stewia?

Stewia to roślina nazywana ziołem słodowym lub miodowym. Wynika to ze słodkiego smaku jej liści i łodyg, które stanowią dietetyczny środek słodzący. Stewia jest tak słodka, że jedna łyżeczka suszu zastępuje szklankę cukru.

Stewia to grupa roślin obejmująca aż 240 gatunków, przy czym zaledwie 19 z nich ma właściwości słodzące. Zdecydowanie najsłodsza jest Stevia rebaudiana i to z niej produkowane są słodziki. Stewię można kupić w postaci rośliny, a także przetworzoną w formie płynu, tabletek lub proszku. Mogą ją stosować cukrzycy oraz osoby chore na fenyloketonurię. Słodzik ze stewii wskazany jest także osobom cierpiących na nadciśnienie.

Stewia – jak używać?

Stewię można w naszych warunkach klimatycznych uprawiać w ogrodzie od maja do jesieni, a w doniczkach przez cały rok. Sadzonki można kupić w sklepach intranetowych oraz w sklepach ze zdrową żywnością. Świeże listki stewii stanowią znakomity dodatek do sałatek. Jednak roślina ta służy przede wszystkim do słodzenia napojów. Liście należy najpierw wysuszyć, a następnie sproszkować. Tak przygotowaną stewią można słodzić napoje i desery.

Sproszkowane liście stewii nie zachowują się jak cukier, dlatego nie nadają się do wypieków. Stewię można też kupić w postaci płynu, tabletek lub proszku. W każdej formie można ją stosować do słodzenia napojów i deserów. Stewię można dodawać do przetworów owocowych, ponieważ nadaje się do sterylizacji i pasteryzacji.

Ile kalorii ma stewia?

Stewia ma zerową kaloryczność, co oznacza, że nie dostarcza ona organizmowi żadnych kalorii. Zawarte w niej glikozydy stewiolowe, które odpowiadają za słodki smak, nie są trawione przez ludzki organizm. Jest ona 200 razy słodsza niż cukier i znakomicie rozpuszcza się w wodzie. Stewia nie zwiększa apetytu, nie uzależnia i nie obniża pH płytki nazębnej, dzięki czemu nie zwiększa ryzyka rozwoju próchnicy.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest ferrytyna?

Ferrytyna jest białkiem, magazynującym żelazo w organizmie człowieka. Jego poziom sprawdza się przez badanie biochemiczne, które pozwala na uzyskanie informacji...

Zamknij