Co to jest szczepionka HPV?

Głównym zadaniem szczepionki HPV jest ochrona przed rakiem szyjki macicy, brodawkami płciowymi (kłykcinami kończystymi) oraz brodawczakami krtani. HPV to skrót dotyczący wirusa brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus), który przenosi się drogą płciową. Większość zakażeń wirusem HPV nie ma widocznych objawów i może przejść po kilku (5-7) miesiącach.

Wzmożona aktywność seksualna oraz częste zmiany partnerów mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania wirusa. W przypadku HPV można leczyć jedynie następstwa zakażenia: zmiany nowotworowe, brodawki oraz brodawczaki. Z tego względu szczepionki są skuteczną ochroną dla kobiet, ponieważ dzięki nim można uniknąć raka szyjki macicy.

Szczepionka HPV – ile kosztuje?

Szczepiona HPV jest płatna. Seria trzech zastrzyków robionych przez lekarza lub pielęgniarkę to koszt około 1200 złotych. Szczepionka HPV jest dostępna w Polsce w trzech rodzajach:
• Silgard przeciwko czterem typom wirusa (HPV6, HPV11, HPV16, HPV18),
• Cervarix przeciwko dwóm typom wirusa (HPV16 i HPV18),
• Gardasil 9 przeciwko siedmiu typom wirusa (HP6, HPV11, HPV16, 18, 31, 33, 45, 52, 58).
HPV6 oraz HPV11 dotyczą wirusa odpowiedzialnego za powstawanie brodawek płciowych oraz brodawczaków krtani. Natomiast HPV16, HPV18 oraz skróty z wyższymi liczbami oznaczają rakotwórcze typy wirusa.

Jak działa szczepionka na HPV?

Szczepionka na HPV powinna być wykonana między 11. a 12. rokiem życia dziewczynki przed rozpoczęciem współżycia seksualnego. Ponadto przeciw HPV mogą się zaszczepić również młode kobiety między 16. a 26. rokiem życia. Szczepionka utrzymuje się przez osiem lat, jednak nie jest skuteczną ochroną przed wszystkimi typami raka szyjki macicy. Z tego względu warto regularnie (przynajmniej raz w roku) robić cytologię.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Progesteron – kiedy badać?

Poziom progesteronu można sprawdzić, wykonując badanie hormonów płciowych, które polega na pobraniu od pacjentek krwi. Zazwyczaj przeprowadza się je przy...

Zamknij