Co to jest wazektomia?

Wazektomia jest formą antykoncepcji dla mężczyzn. Polega na przecięciu lub podwiązaniu nasieniowodów. Zabieg sprawia, że mężczyzna ma wytrysk podczas stosunku, jednak nie ma w nim plemników. W Polsce wazektomia kosztuje średnio 2000 zł.

Nasieniowody doprowadzają plemniki z jąder do prącia. Przewody mają średnio 50 cm długości i około 3mm średnicy. Wazektomia polega na przecięciu nasieniowodów. Zabieg jest formą męskiej antykoncepcji.

Wazektomia – jak wygląda zabieg?

Chirurg nacina skórę moszny, aby zlokalizować nasieniowód. Następnie zamyka go z dwóch stron za pomocą szwów. Taki zabieg trwa około godziny. Trzy miesiące od zabiegu pacjent musi uprawiać seks w prezerwatywie, ponieważ w jego narządach mogą jeszcze pojawić się plemniki. Stosuje się też wazektomię bez skalpela. Zabieg trwa ok. 15 min. Polega na złapaniu nasieniowodu pod skórą specjalnym zaciskiem. W tym przypadku skóra nie jest przecinana, lecz rozwarstwiona, co pozwala na dostęp do przewodów. Następnie usuwa się odcinek o długości ok 2 cm. Po kilku dniach skóra się goi i nie ma śladu po zabiegu.

Skutki zabiegu wazektomii

Po wazektomii mężczyzna osiąga wytrysk, jednak brakuje w nim plemników. Nasienie nie wykazuje żadnych innych zmian. Lekarze twierdzą, że zabieg nie ma wpływu na ilość hormonów oraz na popęd płciowy. Jednak jądra nie przestają produkować plemników, które nie mogą opuścić ciała. W tym przypadku zachodzi proces resorbowania, czyli pochłaniania plemników przez organizm.

Ile kosztuje wazektomia?

Obecny koszt wazektomii w Europie wynosi od 1000 do 1600 EUR. Jeśli się jest obywatelem kraju, gdzie zabieg jest w pełni legalny, można uzgodnić cenę ze swoim ubezpieczycielem. W Polsce wazektomia kosztuje średnio 2000 tys złotych. Roczny koszt tabletek antykoncepcyjnych wynosi średnio 500 zł, więc po 4 latach zwracają się koszty wazektomii. Zabieg jest wykonywany na prośbę pacjenta. Problemy prawne związane z wazektomią są związane z legalnością sterylizacji. Przepisy nie regulują jednoznacznie, czy pacjent może wyrazić zgodę na ten zabieg, wyłączając odpowiedzialność lekarza.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest spirulina?

Spirulina jest handlową nazwą sinic, które korzystnie wpływają na zdrowie człowieka. Występuje w ciepłych, morskich wodach. Spirulina zalicza się do...

Zamknij