Co to jest włókniak?

Włókniak jest łagodną zmianą nowotworową, która powstaje w wyniku rozrostu tkanki łącznej włóknistej. Nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia, gdyż bardzo rzadko ulega zezłośliwieniu. Zazwyczaj włókniaki są zmianami nabytymi, co oznacza, że powstają w okresie życia wewnątrzmacicznego. Niekiedy pojawiają się również w wieku dorosłym, co często świadczą o: cukrzycy, otyłości, zmianach hormonalnych (w tym przede wszystkim ciąży) czy problemach z tarczycą.

Jak wygląda włókniak?

W dermatologii wyróżnia się dwa rodzaje włókniaków – miękkie i twarde, które różnią się od siebie przede wszystkim fizjonomią. Pierwsze z wymienionych przyjmują postać okrągłych guzków, które maksymalnie, osiągają do 1 cm wielkości. Włókniaki te są miękkie w dotyku, wrośnięte w skórę i mają taką samą jak ona barwę. Najczęściej pojawiają się na szyi, dekolcie, na powiekach, pod piersiami i w okolicach miejsc intymnych. Z kolei włókniaki twarde zazwyczaj przyjmują postać kilkucentymetrowego guzka. Ich cechą charakterystyczną jest czerwono-brunatny kolor oraz chropowata powierzchnia. W przeciwieństwie do włókniaków miękkich, są one twarde w dotyku.

Jak usunąć włókniaka?

Powszechną przyczyną usuwania włókniaków jest ich nieestetyczny wygląd. Najczęściej zabieg ten wykonuje się metodą kriochirurgii. Polega ona na poddaniu zmiany działaniu ciekłego azotu powodującego martwicę włókniaka, który odpada samoistnie po 10. dniach. Innym medycznym sposobem usunięcia tej łagodnej zmiany nowotworowej jest elektrokoagulacja, która polega na przyłożeniu do guzka elektrody, emitującej prąd o wysokiej częstotliwości. Całkowicie bezbolesnym i nieinwazyjnym zabiegiem jest usunięcie włókniaka laserem. Zaletą tej metody jest minimalne ryzyko wystąpienia blizn.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co oznaczają leukocyty w moczu?

Leukocyty w moczu zazwyczaj świadczą o pojawieniu się stanu zapalnego w organizmie. Aby obniżyć poziom białych krwinek, należy zbadać przyczynę...

Zamknij