Co to jest zapalenie opon mózgowych?

Zapalenie opon mózgowych jest chorobą o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Najczęściej wywoływane jest przez wirus opryszczki pospolitej i arbowirusy, które przenoszone są przez kleszcze. W wyniku zakażenia organizmu dochodzi do przedostania się wirusa lub bakterii do krwi, co prowadzi do stanu zapalnego w ośrodkowym układzie nerwowym.

Jak rozpoznać zapalenie opon mózgowych?

W początkowej fazie choroby zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych daje podobne objawy do przeziębienia, pojawia się: gorączka, ból mięśni i ogólne osłabienie organizmu. Z czasem do objawów tych dołączają nudności i wymioty oraz sztywność karu. Charakterystycznymi symptomami tej choroby są objawy Brudzińskiego:
• objaw karkowy – chory przy zgięciu karku jednocześnie zgina nogi w stawach kolanowych,
• objaw policzkowy – chory przy ucisku na policzek podnosi przedramiona,
• objaw łonowy – chory przy ucisku na spojenie łonowe zgina nogi w stawach kolanowych.

W zaawansowanym stadium zapalenia opon mózgowych pojawiają się: napady padaczkowe, zaburzenia mowy, słuchu i osobowości.

Zapalenie opon mózgowych – jak leczyć?

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych o podłożu wirusowym jest chorobą o stosunkowo łagodnym przebiegu. Trudniejsze do wyleczenia jest zapalenie, wywołane bakteriami. W celu rozpoznania zapalenia opon mózgowych wykonuje się badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, który pobiera się igłą punkcyjną z lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Tego typu badanie pozwala na określenie tego, czy choroba ma podłoże bakteryjne, czy wirusowe. W diagnostyce zapalenia wykorzystuje się również tomografię komputerową. Wówczas, gdy choroba ma podłoże bakteryjne, choremu podaje dożylnie antybiotyki oraz leki przeciwzapalne. Natomiast przy wirusowym zapaleniu opon mózgowych pacjenci przyjmują preparaty przeciwwirusowe, podawane drogą dożylną.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wygląda afta?

Afta w jamie ustnej powstaje w wyniku złej higieny jamy ustnej, zapalenia jelit czy chorób układu pokarmowego. Leczenie afty polega...

Zamknij