Co to jest zapalenie trzustki?

Zapalenie trzustki może przyjmować formę ostrą lub przewlekłą. Pierwsza z nich jest chorobą nienowotworową o ciężkim przebiegu. Najczęściej dotyka ona osoby nadużywające alkoholu oraz cierpiące na kamicę żółciową. Natomiast przewlekła postać tej choroby prowadzi do stopniowego i nieodwracalnego upośledzenia trzustki.

Jak rozpoznać zapalenie trzustki?

Zarówno przewlekłe, jak i ostre zapalenie trzustki rozpoznaje się na podstawie badania enzymów trzustkowych oraz tomografii komputerowej. Podstawą do wykonania tego typu badań oraz postawienia diagnozy jest pojawienie się objawów, charakterystycznych dla zapalenia trzustki. W ostrej postaci choroby pojawiają się: intensywne bóle brzucha, wymioty, wzdęcia, znacznie podwyższona temperatura ciała, bóle mięśniowe, siniaki w okolicy pępka i lędźwi. Inne symptomy daje przewlekłe zapalenie trzustki. Chorobie tej towarzyszy: szybka utrata wagi, cukrzyca, żółtaczka, świąd skóry oraz długotrwała biegunka. Do grupy ryzyka należą osoby: nadużywające alkoholu, palące papierosy i cierpiące na niewydolność nerek. Do zapalenia trzustki dochodzi w wyniku zahamowania procesów, regulujących aktywność enzymów trzustkowych.

Jak leczyć zapalenie trzustki?

W zależności od stadium rozwoju choroby, zapalenie trzustki leczy się operacyjnie lub farmakologicznie. Ostry stan zapalny wymaga hospitalizacji, wprowadzenia ścisłej diety oraz przyjmowania preparatów przeciwbólowych i antybiotyków. Wskazaniem do leczenia operacyjnego są powikłania, np. niedrożność jelit, dwunastnicy czy przewodu żółciowego. Z kolei w przypadku przewlekłego zapalenia trzustki leczenie polega na zwalczaniu dolegliwości bólowych, wprowadzeniu ścisłej diety oraz zapobieganiu powikłaniom. Jadłospis osoby, zmagającej się z zapaleniem trzustki powinien składać się z produktów, bogatych w białko, witaminę C i B12 oraz kwas foliowy.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Ile kosztuje szczepionka 6w1?

Szczepionka 6w1 należy do szczepionek skojarzonych, która w swoim składzie zawiera sześć szczepów bakterii skierowanych przeciwko sześciu chorobom: tężcowi, krztuścowi,...

Zamknij