Co to są sterydy?

Sterydy są wytwarzane w nadnerczach i gruczołach płciowych. Leki sterydowe stosuje się przy chorobach autoimmunologicznych (np. cukrzyca), schorzeniach układu oddechowego (np. astma) i alergiach. Skutki uboczne sterydów to przyrost masy ciała, rozstępy na skórze oraz niedobór potasu i wapnia. W czasie terapii sterydowej warto jeść dużo pomidorów, uprawiać aktywność fizyczną oraz unikać słodyczy.

Jak działają sterydy?

Sterydy to związki chemiczne, które rozpuszczają się w tłuszczach. Hormony sterydowe są wytwarzane w nadnerczach i gruczołach płciowych. Do sterydów zalicza się kwasy tłuszczowe, hormony płciowe i kory nadnercza.

Kiedy stosuje się sterydy?

W przypadku schorzeń autoimmunologicznych (np. Hashimoto, Gravesa-Basedowa, cukrzyca) sterydy są jedyną formą leczenia. Hormony te mają szczególną przydatność w przypadku chorób reumatycznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów. Sterydy zmniejszają stan zapalny w organizmie. Hormony te podaje się też w przypadku chorób układu oddechowego, np. astmy oskrzelowej. Gdy chory cierpi na schorzenia alergiczne, podaje się kortykosteroidy, które są zwykle w konsystencji maści. Należy pamiętać, że taka terapia osłabia skórę, więc maksymalnie można ją stosować 3 dni.

Skutki uboczne sterydów

Stosowanie sterydów ma liczne skutki uboczne, dlatego trzeba bardzo restrykcyjnie przestrzegać zaleceń lekarza odnośnie dawki i czasu leczenia. Główne konsekwencje terapii sterydowej to:

  • Znaczny przyrost tkanki tłuszczowej na twarzy, brzuchu i karku. Aby to zneutralizować, należy uprawiać aktywność fizyczną oraz jeść więcej warzyw, a mniej tłuszczów i mięsa. Warto też unikać smażonych potraw.
  • Niedobór potasu – brak łatwo można uzupełnić, jedząc pomidory, ziemniaki, suszone owoce i cytrusy. Gdy przyjmuje się większe dawki sterydów, specjalista przepisuje dodatkowo tabletki z potasem. W tym czasie należy kategorycznie unikać słodyczy, ponieważ istnieje duże ryzyko cukrzycy.
  • Niedobór wapnia – podczas kuracji sterydowej należy przyjmować preparaty z wapniem i witaminą D. Należy też badać gęstość kości i unikać długiego stania w jednym miejscu.
  • Problemy skórne – skutkiem brania sterydów są rozstępy, trądzik oraz siniaki. W tym przypadku warto przyjmować małe dawki sterydu nadnerczowego.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co na łupież?

Łupież to choroba skóry głowy, która objawia się łuszczeniem się naskórka. Pojawia się na włosach i ubraniach w postaci białych...

Zamknij