Co to stenoza kanału kręgowego?

Stenoza kanału kręgowego to inaczej zwężenie. Schorzenie może być wrodzone lub nabyte wskutek zmian zwyrodnieniowych, chorób i urazów kręgosłupa. Stenoza może występować w odcinku lędźwiowym lub szyjnym.

Stenoza odcinka lędźwiowego

Kanał kręgowy kręgosłupa przypomina tubę, w której znajdują się nerwy łączące mózg z resztą ciała. Stenoza to stan, kiedy kanał ulega zwężeniu i uciska struktury nerwowe. Schorzenie może być uwarunkowane genetycznie, ale najczęściej pojawia się u osób w średnim i starszym wieku. Jest wówczas skutkiem chorób i urazów kręgosłupa, takich jak zwyrodnienia, dyskopatia, nowotwory i złamania kręgów. Stenoza kanału kręgowego powoduje objawy w części kręgosłupa, w której wystąpiła. Stenoza odcinka lędźwiowego charakteryzuje się:

  • bólem miejscowym promieniującym do pośladków, ud, podudzi i łydek,
  • zaburzeniami czucia (mrowieniem, zaciskaniem, paleniem) w miejscu zwężenia,
  • pogorszeniem sprawności nóg, np. opadaniem stopy, problemami z mięśniami nóg,
  • w niektórych przypadkach: dolegliwościami jelitowymi i pęcherzowymi.
    Objawy stenozy lędźwiowej, przede wszystkim ból, nasilają się przy chodzeniu. Są mniej dokuczliwe podczas siedzenia, leżenia, a także przy pochylaniu ciała do przodu.

Stenoza odcinka szyjnego

Stenoza może występować także w odcinku szyjnym. Jej objawy to:

  • ból miejscowy promieniujący do ramion, barków, łopatek, przedramion i dłoni,
  • zaburzenia czucia podobne jak w odcinku lędźwiowym, ale występujące wyżej,
  • pogorszenie sprawności rąk i dłoni: problemy z pisaniem, trzymaniem przedmiotów w dłoniach, wykonywaniem precyzyjnych ruchów,
  • zaburzenia równowagi, problemy z chodzeniem.

Stenoza kanału kręgowego nie może być wykryta podczas badania RTG. W przypadku podejrzenia tego schorzenia, specjalista powinien skierować pacjenta na rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Leczenie stenozy obejmuje rehabilitację, kinezyterapię (leczenie ruchem) i podawanie środków przeciwbólowych. W ciężkim stadium stenozy neurochirurg może zdecydować o leczeniu operacyjnym.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Endokrynolog – co leczy?

Lekarz endokrynolog zajmuje się schorzeniami układu dokrewnego, czyli zaburzeń hormonalnych. Do endokrynologa należy się udać w przypadku podejrzenia zaburzeń endokrynologicznych,...

Zamknij