Co warto wiedzieć, robiąc test na ojcostwo? Podstawy prawne ustalania ojcostwa

Test na ojcostwo daje prawdopodobieństwo 99,999% na wykluczenie ojcostwa lub jego potwierdzenie. Istnieje kilka rodzajów testów, a także sposobów na pobranie materiału genetycznego. W przypadku testu na ojcostwo zleconego przez sąd, konieczne jest zastosowanie dodatkowych procedur.

Testy na ojcostwo wykonywane są celem potwierdzenia czy też wykluczenia możliwości bycia biologicznym rodzicem danego dziecka. Poprzez wykonywanie właściwych testów określa się relację pomiędzy matką dziecka, dzieckiem oraz określonym mężczyzną. Testy na ojcostwo mogą być wykonywane zarówno prywatnie, jak zgodnie z nakazem sądu.

Jak wykonuje się test na ojcostwo?

Testy na ojcostwo wykonuje się na kilka sposobów. Opierają się na badaniach genetycznych, jednak sposób pobrania materiału może być różny. Materiał genetyczny może być bowiem badany na podstawie wymazu z jamy ustnej, z próbek krwi, czy mikrośladów. Badania te nie wymagają specjalnego przygotowania, szczególnie jeśli mowa o badaniu krwi. Jeśli materiał do badania to wymaz z jamy ustnej, koniecznie należy powstrzymać się od jedzenia, picia, palenia tytoniu czy mycia zębów na 2 godziny przed badaniem. Jeśli badanie ma być wykonane z mikrośladów (niedopałek papierosa, guma do żucia czy np. zużyta prezerwatywa), materiał należy pakować w rękawiczkach, by nie zanieczyścić go własnym materiałem genetycznym.

Istnieje możliwość wykonania badania już podczas trwania ciąży, jednak wykonuje się to jedynie w ostateczności, ponieważ amniopunkcja wykonywana w tej procedurze jest badaniem inwazyjnym, niosącym ryzyko powikłań.

Jakie są podstawy prawne ustalania ojcostwa?

Kodeks rodzinny i opiekuńczy mówi o tym, że w związku małżeńskim ojcostwo jest domniemane. Jednak zdarza się, że nawet domniemany czy uznany ojciec dziecka, chce wykonać test na ojcostwo. Prywatnie może być ono wykonane w każdym momencie.

Test na ojcostwo jest konieczny, jeśli ojciec dziecka chce sądownie wykazać, że to on jest biologicznym rodzicem. Jednak są sytuacje prawne, w których nie musi być wykonywany.

Test na ojcostwo dla celów sądowych

Wykonanie testu na ojcostwo w celach prywatnych różni się od tego wykonywanego na zlecenie sądu szeregiem procedur towarzyszących temu ostatniemu. Aby wynik testu na ojcostwo został uznany przez sąd, konieczne jest uczestnictwo wszystkich trzech osób w badaniu (domniemanego ojca dziecka, matki dziecka i dziecka). Przed przystąpieniem do badania konieczne jest okazanie przez nich odpowiednich dokumentów tożsamości. Badanie odbywa się w placówce medycznej w obecności lekarza lub diagnosty po upoważnieniu go przez odpowiedniego biegłego sądowego. Dla sądu istotny jest również protokół z badania. Najczęściej korzysta się wymazu z wewnętrznej części policzka do pobrania materiału genetycznego.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Częste bóle brzucha u dziecka? Sprawdź może to wyrostek

Warto zdawać sobie sprawę, że bóle brzucha u dzieci są bardzo powszechną dolegliwością, a także częstym powodem wizyt u lekarzy....

Zamknij