Cukrzyca w ciąży a rozwój dziecka

Cukrzyca ciążowa to jedno z najcięższych powikłań, jakie występują w czasie ciąży. Nieleczona choroba może wywołać u dziecka: urazy okołopłodowe, makrosomię płodu, wady serca, zespół Downa, podwójne moczowody, zniekształcenie kończyn. Kobiety, u których wykryto cukrzycę ciążową, powinny zostać objęte specjalistyczną opieką położniczo-diabetologiczną. Prawidłowe prowadzenie cukrzycy w ciąży prowadzi do minimalizacji powikłań związanych z tą chorobą.

 

Cukrzyca w ciąży a zdrowie matki

Ciążowa cukrzyca definiowana jest jako nietolerancja glukozy każdego stopnia, rozpoznana w czasie trwania ciąży. To jedno z najczęstszych powikłań, występujących u ciężarnych kobiet. Jedną z przyczyn występowania choroby jest odporność na insulinę w wyniku zaburzeń hormonalnych, jakie pojawiają się w okresie ciąży. U kobiet z cukrzycą ciążową częściej pojawia się nadciśnienie tętnicze, zakażenie pochwy, sromu i dróg moczowych, białkomocz, a także dwukrotnie częściej dochodzi do poronień. U ciężarnych, u których wykryto cukrzycę, bardzo istotna jest opieka położniczo-diabetologiczna, a także dieta cukrzycowa w ciąży. Wczesne rozpoznanie choroby i objęcie kobiety odpowiednią opieką medyczną, pozwala w znacznym stopniu zminimalizować powikłania związane z cukrzycą, które groźne są zarówno dla matki, jak i jej dziecka.

 

Skutki cukrzycy ciążowej dla dziecka – makrosomia, urazy okołoporodowe

Najczęstszym skutkiem zbyt wysokiego cukru we krwi dziecka jest makrosomia płodu. Jest to stan, w którym maluch jest znacznie większy, niż być powinien. Do największego rozrostu dochodzi w tkankach i narządach, których metabolizm zależy od insuliny, czyli: w wątrobie, sercu, śledzionie czy tkance mięśniowej i tłuszczowej. Przyczyną makrosomii płodu jest najczęściej hiperglikemia ciężarnej. Masa urodzeniowa dziecka wynosi wtedy od 4 do 4,5 kg. Maluch jest otyły, jego uszy są owłosione, a skóra przybiera charakterystyczny czerwony kolor. Makrosomię obserwuje się najczęściej u dzieci, których matki miały przed ciążą nadwagę, rodziły wcześniej dzieci ważące ponad 4 kg, a także u tych, które stosunkowo krótko chorują na cukrzycę. Noworodki, u których nie rozpoznano wcześniej stanu rozrostu narażone są na uraz okołoporodowy, np. złamania kości, obojczyków czy niedowład splotu barkowego.

 

Cukrzyca ciążowa a wady wrodzone u noworodków

Przypadki wystąpienia wad wrodzonych u noworodków występują najczęściej, kiedy cukrzyca wystąpiła jeszcze przed ciążą, ale została rozpoznana dopiero w jej trakcie. W wyniku choroby matki, u dzieci mogą wystąpić wady sercowo-naczyniowe (kardiomiopatia, wady serca) czy schorzenia ośrodkowego układu nerwowego, jak: niedorozwój tkanki mózgowej, wodogłowie czy wady cewy nerwowej. W wyniku cukrzycy ciążowej może również dojść do zaburzeń pracy układu pokarmowego, moczowego czy narządów ruchu dziecka. Może to spowodować takie wady wrodzone, jak: zarośnięcie dróg żółciowych, agnezję nerek lub ich wielotorbielowatość, podwójne moczowody, wady kręgosłupa czy zniekształcenie kończyn. Cukrzyca ciążowa wiąże się również z ryzykiem urodzenia dziecka z zespołem Downa.

 

Cukrzyca w ciąży a wcześniactwo

Wcześniactwo w grupie kobiet z cukrzycą ciążową jest wyższe niż u zdrowych matek. Urodzenie dziecka za wcześnie może powodować szereg groźnych dla niego powikłań, jak: zaburzenia oddychania, krążenia oraz równowagi wodnej w płucach czy niedotlenienie. U wcześniaków wzrasta także ryzyko niedojrzałości układu oddechowego u noworodka.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Trądzik u niemowlaka – domowe sposoby

Zmiany trądzikowe u niemowlaka są łagodne i zazwyczaj szybko ustępują. Trądzik niemowlęcy nie wymaga podjęcia specjalistycznego leczenia. W większości przypadków...

Zamknij