Cykl miesiączkowy – jak liczyć?

Cykl miesiączkowy to powtarzające się zmiany hormonalne w układzie kobiety. Pełen cykl menstruacyjny trwa 28 dni, począwszy od pierwszego krwawienia do ostatniego dnia przed miesiączką. Aby określić dni niepłodne na podstawie cyklu, warto zapisywać dokładne daty krwawień lub codziennie rano mierzyć temperaturę.

Co to jest cykl miesiączkowy?

Cykl miesiączkowy to regularne zmiany w organizmie kobiety. Proces miesiączkowania powstaje za sprawą rytmu biologicznego opartego na układzie nerwowo-hormonalnym. Tylko kobiety dojrzałe płciowo mają miesiączkę. Cykl menstruacyjny dzieli się na trzy etapy:
• faza folikularna – powstaje wraz ze wzrostem FSH (hormon gonadotropiny produkowany przez przysadkę mózgową);
owulacja – faza następuje dzięki LH (hormon lutropinowy)
• faza lutealna – progesteron wywołuje rozwój gruczołów błony śluzowej macicy.

Ile trwa cykl miesiączkowy?

Cykl miesiączkowy trwa 28 dni. Zaczyna się od pierwszego krwawienia i trwa do ostatniego dnia przed pojawieniem się menstruacji. Podczas całego cyklu, kobieta jest płodna tylko przez kilka dni. Jest to okres na 3 dni przed jajeczkowaniem i 2 dni po jego zakończeniu. Po uwolnieniu komórki jajowej, jest ona zdolna do zapłodnienia przez dobę, a plemniki w dobrych warunkach mogą przeżyć od 2 do 3 dni.

Cykl miesiączkowy – jak określić dni płodne i niepłodne?

Najpopularniejszą metodą określenia płodności jest prowadzenie kalendarzyka cyklu menstruacyjnego. Gdy kobieta ma regularną miesiączkę, owulacja występuje na 14 przez kolejnym krwawieniem. U niektórych kobiet cykl menstruacyjny trwa 21 dni, a u innych nawet 35. Przy powtarzającym się cyklu, prowadzenie dokładnych zapisów cyklu pomoże określić dni płodne.

Gdy temperatura ciała kobiety podnosi się o 0,2 °C, oznacza to fazę owulacji. Największe szanse na zapłodnienie jest na 2-3 dni przed tą zmianą. Aby ustalić dni płodne, należy codziennie rano o tej samej porze zapisać temperaturę na wykresie.

Dni płodne można też określić obserwując śluz z pochwy. Jeśli jest przezroczysty i śliski, to oznacza najwyższą szansę na zapłodnienie. Po owulacji śluz jest lepki i mętny.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest krwiak?

Krwiak jest wynikiem niedużego wylewu krwi do tkanek. Jego przyczyna to najczęściej uraz: stłuczenie lub uderzenie. Wchłania się maksymalnie w...

Zamknij