Czas wolny ludzi starszych

Starość to dla wielu osób trudny okres, gdy wypadamy z roli zawodowej, zaczynamy chorować i doświadczamy samotności. Spora część ludzi popada w depresje odchodząc na emeryturę. Jednak w dzisiejszym świecie pełnym atrakcji dla każdej grupy wiekowej-jesień życia wcale nie musi być szara i monotonna. Minęły czasy, gdy jedynym sposobem spędzania wolnego czasu przez seniorów było oglądanie telewizji. Starsi ludzie coraz chętniej korzystają z innym, bardziej kreatywnych form wypoczynku. Emerytura to znakomity czas na realizowanie pasji i marzeń, których nie byliśmy w stanie rozwijać ze względu na aktywność zawodową. Dzięki szybkiemu rozwoju nowych technologii i łatwemu dostępowi do internetu, wielu seniorów za pośrednictwem sieci wyszukuje sobie sposoby urozmaicania wolnego czasu.

Dużą popularnością cieszą się tzw. Uniwersytety Trzeciego Wieku-seniorzy, którzy chcą być w dobrej kondycji intelektualnej chętnie dokształcają się na tego typu wykładach.

Wiekowi studenci otrzymują indeks, mogą uczestniczyć w licznych wycieczkach, dodatkowych kursach-aktywności tego rodzaju pozwala doskonalić się nie tylko w sferze kulturalnej i edukacyjnej, ale umożliwia zawarcie nowych przyjaźni, a jak wiadomo wielu osobom w podeszłym wieku doskwiera samotność.

Spędzać czas twórczo

Seniorzy, którzy mają zdolności manualne lub po prostu lubią tworzyć mogą skorzystać z licznych zajęć plastycznych, fotograficznych, teatralnych, organizowanych w domach kultury lub klubach seniora-w każdym większym mieście działa taki klub.

Ci seniorzy, którzy lubią sport, mają do wyboru szeroki wachlarz dyscyplin dostosowanych do ich stanu zdrowia i kondycji. Wiele pań na emeryturze korzysta z zajęć aerobiku, jogi czy tai chi.

Korzystać z życia

Społeczeństwo na całym świecie się starzeje. Długość życia człowieka systematycznie się przesuwa, dlatego wachlarz możliwości spędzania wolnego czasu przez osoby starsze rośnie gdyż stanowią oni silną grupę konsumentów. Coraz więcej seniorów chce ciekawie żyć, a nie tylko wegetować.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Rehabilitacja dzieci niepełnosprawnych ruchowo – przebieg i co może pomóc?

Jeśli upośledzenie zostanie wcześnie wykryte, a rehabilitacja zostanie podjęta jak najszybciej, możliwe jest uzyskanie lepszych efektów. Celem rehabilitacji jest poprawa...

Zamknij