Czego nie wolno anemikowi?

Wiele chorób, aby załagodzić swoje skutki, wymaga wdrożenia odpowiedniej diety. Wówczas niekiedy z bólem musimy się rozstać z naszymi ulubionymi przekąskami, ale czynimy to w imię zdrowia. Dlatego ważnym jest, aby odpowiednio wcześniej wiedzieć, jakich produktów powinniśmy unikać, aby nie zaogniać objawów. Na pewno bardzo ważne jest też mentalne nastawienie i gotowość do podjęcia zmian w imię naszego zdrowia.

Odpowiednia dieta dla osoby cierpiącej na anemię

Anemia należy do grupy chorób związanych z problemami z układem krążenia. U takiej osoby następuje zaburzenia wchłaniania żelaza, co skutkuje ogólnym osłabieniem organizmu. Często takie osoby skarżą się na szarawą cerę oraz brak sił. Dlaczego więc to żelazo jest takie ważne? Otóż ten pierwiastek jest składnikiem barwnika oddechowego: hemoglobiny. Ten związek ma centralnie w swoim łańcuchu umieszczony atom żelaza. Kiedy brakuje barwnika oddechowego, organizm nie może z nim związać tyle tlenu, ile potrzebowałby, aby dostarczyć komórkom. Dlatego jest to na tyle ważne, aby komórki i wszystkie inne struktury naszego ciała mogły zostać odpowiednio odżywione.

Zasada pierwsza: eliminacja wszystkiego z diety, co może wypłukiwać żelazo

W związku z zwiększonym zapotrzebowaniem na ten pierwiastek, osoby cierpiące na anemię będą musiały ponieść sporo wyrzeczeń. Przede wszystkim, powinny zrezygnować z herbaty. Teina, związek zawarty w herbacie upośledza wchłanianie żelaza, więc nawet jeśli osoba zjadłaby posiłek bogaty w żelazo i zapiła herbatą, jej wysiłek poszedłby na marne. Warto też zrezygnować z herbaty po obiedzie. To samo tyczy się kawy, chociaż jest ona w mniejszym stopniu niewskazana niż herbata, ze względu na występujące w kawie szczawiany, których przyjmowanie należy ograniczyć.

Kolejną rzeczą, której absolutnie nie wolno spożywać osobie chorej na anemię to Pepsi Cola, Coca Cola, zupki w proszku oraz konserwy. Tą grupę produktów należy odstawić z diety ze względu na ogromną ilość fosforanów, która mogą upośledzać wchłanianie żelaza.

Niekiedy sama dieta nie wystarcza i wówczas musimy sięgnąć do specjalisty, aby przepisał nam odpowiednie leki. Nie warto odkładać tej wizyty, bo czynimy to kosztem naszego zdrowia.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nowoczesne gadżety w domu – w co warto inwestować?

Zainteresowanie gadżetami z roku na rok rośnie. Wiele firm stawia sobie za punkt honoru wypuszczenie nowej wersji swojego urządzenia przed...

Zamknij