Czy czujesz się szykanowany w swojej pracy?

Prześladowanie w pracy- czym jest i jak się przed tym bronić? Prawo Pracy w praktyce.

Wiele osób pracujących w różnego rodzaju zakładach, korporacjach, a nawet publicznych urzędach często czuje się stłamszonymi poprzez swoje otoczenie, czy to za sprawą współpracowników czy nawet wyżej postawionej osoby, jak na przykład szef czy manager. Jeżeli Ciebie także spotkała podobna sytuacja, nie przejmuj się, jest ratunek. Polskie prawo broni pracownika przed psychoterrorem w pracy na podstawie artykułu 94 § 2 Kodeksu pracy, który traktuje o mobbingu i jasno zakłada, że „działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi (…), powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników” są naganne i dają Ci prawo do dochodzenia odszkodowania, jak mowa w § 3: „pracownik może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę”. To tyle, jeżeli chodzi o normy prawne. A jak to wygląda w praktyce?

Jak poznać czy to już nękanie, czy jeszcze nie?

Mobbing w pracy może przybierać przeróżne formy, począwszy od prób wyeliminowania pracownika z zespołu, izolację od grupy innych współpracowników, poprzez nękanie, wyzwiska, poniżanie, a skończywszy na prowadzeniu działań konspiracyjnych, przez co szykanowany pracownik zaczyna posiadać niską samoocenę, pracuje w sposób o wiele mniej wydajny, a nawet może popaść w depresję. W takich przypadkach często niestety jest potrzebna interwencja psychologa. Jeżeli sądzisz, że wyżej wymienione oznaki mobbingu mogą dotyczyć Ciebie, to znaczy, że z dużym prawdopodobieństwem padłeś ofiarą nękania w pracy. W takim przypadku powinieneś zgłosić się do prawnika, który w sposób profesjonalny i rzetelny podpowie Ci jakie kroki w takiej sytuacji możesz podjąć oraz być może pomoże znaleźć materiały dowodowe w przypadku gdyby doszło do pozwu sądowego. Miejmy jednakże nadzieję, że takie przypadki będą przypadkami marginalnymi i że będzie ich coraz mniej w naszym otoczeniu zawodowym, ponieważ ostatnimi czasy mobbing w pracy stał się zjawiskiem zbyt powszechnym.

Stres w pracy? Dotyka to każdego

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Czynniki wpływające na rozwój łuszczycy?

Łuszczyca wciąż jest chorobą nieuleczalną, której przyczyny nie do końca sa znane. Eksperci jednak przestrzegają przed czynnikami, które mogą mieć...

Zamknij