Czy da się przestać palić?

Palenie papierosów to jeden z najczęstszych nałogów na świecie. Niestety, palić wyroby tytoniowe zaczynają już nastolatki i bywa, że palą przez kilkadziesiąt lat. Wiele z tych osób nawet nie próbuje odejść od nałogu. Papieros towarzyszy im w stresie, podczas myślenia o projekcie, podczas czekania, czy w podróży.

Palaczy można podzielić na kilka grup:

  • na tych, co postanowili, że rzucą palenie i – dzięki silnej woli – jak postanowili, tak zrobili, bez pomocy jakichkolwiek środków, czy specjalisty;
  • na tych, którzy postanowili, rzucali na moment, ale w chwilach np. zdenerwowania powracali do nałogu;
  • na tych, którzy postanowili rzucić, jednak musieli udać się do specjalisty po poradę i chodzili do niego, bo każda kolejna wizyta motywowała go do tego, by móc powiedzieć, że przez ostatni czas nie miał ani jednego papierosa w ustach,
  • na tych, którzy nigdy na poważnie nie myśleli o rzuceniu papierosów’
  • na tych, którzy musieli bezwzględnie rzucić palenie przez wzgląd na zdrowie – zazwyczaj takim elementem motywującym było przedstawienie przez lekarza realnych skutków palenia – np. w sytuacji wykrycia nowotworu płuc.

Według specjalistów, szanse na rzucenie palenia ma każdy uzależniony od tytoniu, bez względu od tego, ile pali i jak długo. Jednak to konkretna osoba powinna przede wszystkim postanowić, że chce przestać palić i realnie zdać sobie sprawę z zysków, jakie przynosi uwolnienie się od nałogu. Chodzi nie tylko o zyski finansowe, ale przede wszystkim zdrowotne i estetyczne.

A może pomoże internet?

W dobie multimediów i łatwego dostępu do różnych materiałów i filmów dotyczących zdrowia, czy skutków palenia. Często wystarczy podziałać na wyobraźnię palacza, pokazując mu wygląd płuc osoby długo palącej, chorej na nowotwór płuc, dotkniętego chorobami w wyniku nałogu serca… Nie chodzi o nastraszenie, ale o uświadomienie, póki jest jeszcze czas, co może czekać palacza.

Potrzebne jest więc postanowienie i silna wola, ale czasem tez pomoc specjalisty.  Trzeba pamiętać, że uzależnienie od nikotyny to w ogromnej mierze uzależnienie psychiczne, stad tak wiele problemów z jego rzuceniem. Jednym z podstawowych pytań, od których trzeba zacząć w rzucaniu palenia jest: dlaczego palę? A później istotne jest także zrozumienie, jak dokładnie oddziałują na organizm wszystkie części składowe papierosa. Zrozumienie problemu od podstaw jest bowiem niezwykle istotne w walce z nałogiem.

 

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Nieustający ból głowy

Ból głowy jest najczęstszym powodem wizyt u lekarza. Określa się, iż około dziewięćdziesięciu procent ludzi doświadcza w roku choć raz...

Zamknij