Czy nowotwór łagodny może stać się złośliwy?

Nowotwór łagodny rozwija się wolno, zwykle nie atakując pobocznych tkanek. Usuwa się go operacyjnie. Choroba powstaje na skutek mnożenia się pojedynczej komórki.

Co to jest nowotwór łagodny?

Nowotwór łagodny (niezłośliwy) jest stworzony z tkanek zróżnicowanych, których budowa niewiele różni się od zdrowych komórek. Ten rodzaj choroby rozwija się bardzo wolno. Często ich rozrost zatrzymuje się na pewien czas, po czym dalej rośnie. Nowotwory łagodne są widocznie oddzielone od pobocznych tkanek, dzięki czemu dużo łatwiej je usunąć niż w przypadku nowotworów złośliwych. Pacjenci mają też dużo lepsze rokowania. Nawroty i przerzuty w tym rodzaju nowotworu nie zdarzają się lub pojawiają się bardzo rzadko.

Jak powstaje nowotwór łagodny?

Nowotwór łagodny powstaje na skutek niekontrolowanego mnożenia się pojedynczej komórki. Tkanki nowotworowe tworzą się w wyniku mutacji nośników informacji genetycznej. Główną przyczyną powstania mutacji są wolne rodniki, czyli cząsteczki, które mają niesparowany elektron. Są to wysoce reaktywne i niestabilne elementy. Wolne rodniki są wytwarzane przez organizm, jednak zostają szybko zneutralizowane przez system antyoksydantów. Pokarmy, które zawierają wolne rodniki to: produkty smażone, długo przechowywane, nasycone tłuszcze, mięso, cukier. Źródłem antyoksydantów może być: aronia, kakao, czarne porzeczki, żurawina, brokuł.

Jak leczyć nowotwór łagodny?

Podstawową diagnostyką w celu wykrycia łagodnych nowotworów jest patomorfologia. Głównym narzędziem jest natomiast histopatologiczne badanie guza (mikroskopowe badanie materiału cytologicznego). Jest to całkowicie wyleczalna odmiana nowotworu, którą wycina się podczas zabiegu chirurgicznego. Ze względu na odseparowanie się komórek rakowych od zdrowych tkanek, operacja przebiega z niewielkim uszkodzeniem okolicznego materiału.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Co to jest szczepionka HPV?

Głównym zadaniem szczepionki HPV jest ochrona przed rakiem szyjki macicy, brodawkami płciowymi (kłykcinami kończystymi) oraz brodawczakami krtani. HPV to skrót...

Zamknij