Czy oglądanie telewizji przez dzieci jest zdrowe

Od wielu już lat telewizja gości prawie w każdym polskim domu, a większość osób lubi relaksować się wieczorami przed serwowanymi przez nią programami. Zwykle nawet telewizor zajmuje czołowe miejsce w naszym salonie – ustawiamy pod nią kanapy, fotele i stoliki. Dorośli oglądają telewizję i potrafią przy niej nieźle wypocząć, czy jednak oglądanie telewizji przez dzieci jest zdrowe?

Z telewizją, jak z właściwie każdą rzeczą, potrzebny jest zdrowy rozsądek i umiar.

W telewizji możemy znaleźć bardzo wiele atrakcyjnych i mądrych programów, które korzystnie wpłyną na wiedzę, rozwój i wyobraźnię dziecka, nie możemy jednak pozwolić, by nasze dzieci spędzały przed telewizorem zbyt dużo czasu. Czasami trudno ocenić, jaki czas spędzony przed telewizorem jest zbyt długi, wydaje się jednak, że godzina dziennie jest czasem wystarczającym.

Nasze dzieci pewnie będą chciały dłużej oglądać bajki, ale zdecydowanie lepszym pomysłem jest zachęcenie ich do zabawy na świeżym powietrzu, nauki lub poczytania książek. Sami powinniśmy się więcej bawić z dziećmi, by odciągnąć je w ten sposób od telewizora.

Atrakcyjnymi programami dla dzieci są niektóre bajki, programy przyrodnicze, filmy familijne.

Warto zadbać o poziom programów, jakie oglądają nasze dzieci, ponieważ niektóre programy są bardzo banalne i po prostu… głupie. Warto także uważać, jakie programy są wybierane przez nasze dzieci samodzielnie. Uważajmy, by nie oglądały one filmów o dużej brutalności (nie tylko cielesnej, ale także i słownej). Szczególnie na początku, wybierajmy bajki i programy o jasnej moralności, bez dwuznaczności.

Częstym błędem popełnianym przez rodziców jest bardzo wczesne zachęcanie dzieci do oglądania różnych bajek i programów.

Rodzice decydują się na to, by zyskać upragniony „święty spokój” – kiedy dziecko ogląda telewizję nie zawraca wszak głowy rodzicom. W ten sposób kształtujemy jednak niekorzystne postawy dziecka, które powoduje, że w przyszłości może ono marnować mnóstwo czasu – mógłby on być wykorzystany w bardziej twórczy i rozwojowy sposób.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Azjatyckie sposoby na łysienie

Medycyna naturalna, tak popularna w Azji, może być pomocna w rozwiązaniu wielu problemów kosmetycznych. Naturalne olejki i preparaty mogą pomóc...

Zamknij