Czy w domu grozi nam promieniowanie UV?

Pewnie nie raz słyszeliśmy o promieniowaniu elektromagnetycznym docierającym do powierzchni Ziemi. Wysyła je Słońce. Choć ludzkie oko nie jest w stanie zobaczyć tych promieni, to skutki ich oddziaływania są jak najbardziej widzialne i namacalne: zaćma, uszkodzenia skóry, czerniak, alergia skórna.

Skuteczna ochrona przed nadfioletem

Ze względu na skutki działania promieniowania UV można wyróżnić trzy jego zakresy: UV-C, UV-B oraz UV-A. Różnią się one długością fali. Nasz organizm inaczej reaguje na każde z tych promieniowań. Niektóre mają szkodliwy wpływ na nasz organizm. Inne sprzyjają naszemu zdrowiu.

Najkrótsze fale promieniowania ultrafioletowego (UV-A, zakres 100-280 nm) nie docierają na powierzchnię Ziemi, ponieważ są pochłaniane przez atmosferę. Podobnie dzieje się z promieniowaniem średniego zakresu (UV-B). Oznacza to, że docierające do nas słoneczne fale elektromagnetyczne, to prawie w całości promieniowanie najdłuższego pasma, czyli UV-C.

Najmniej szkodliwe są promienie UV-A. Nie oznacza to jednak, że możemy całkowicie bezkarnie się opalać czy wystawiać na ekspozycję słoneczną. Ultrafiolet najdłuższego pasma uszkadza włókna kolagenowe, czyli przyspiesza proces starzenia się skóry. Wieloletnie oddziaływanie ultrafioletu o najdłuższej częstotliwości przyczynia się również do zmętnienia soczewki, potocznie zwanej zaćmą.

Nie powinno się jednak całkowicie unikać promienia ultrafioletowych. Dlaczego? Będzie to niekorzystne dla naszego zdrowia. Okazuje się bowiem, że nasz organizm potrzebuje pewnej dawki promieni UV-B, żeby wytworzyć witaminę D, która przeciwdziała krzywicy kości i zapobiega osteomalacji oraz osteoporozie.

Wystarczy kilka minut dziennie na słońcu, aby zgromadzić potrzebną dawkę tej substancji. Jednak nadmierna ekspozycja na to promieniowanie wywołuje zaczerwienienie skóry oraz wysypkę. Ultrafiolet średniego pasma przyczynia się też do powstania raka skóry oraz guzów. Może też uszkadzać kod DNA (takie samo ryzyko stwarza promieniowanie UV-C).

Przed promieniowaniem nadfioletowym można się bronić. Trzeba unikać ostrego słońca, czyli chować się w domach, w lesie. W okresie największego nasłonecznienia należy stosować kremy ochronne. Warto nosić okulary z filtrem. Dzisiaj w takie zabezpieczenie wyposażone są nie tylko modele przeciwsłoneczne, ale również korekcyjne.

Przed promieniowaniem docierającym do pomieszczeń przez okna (szyby) też można się bronić. Należy zamontować plastikowe okna. Wyróżnia je dobra izolacyjność cieplna i akustyczna. Wyroby te są szczelne oraz bezpieczne w użytkowaniu i łatwe w montażu.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak szukać mieszkania dla osób niepełnosprawnych?

Niektórych z nas los dotknął w szczególny sposób. Wskutek wypadku, wad genetycznych lub innych przyczyn część ludzi straciła sprawność fizyczną....

Zamknij