Czy warto brać dziecko na Ospa Party?

Jedną z najbardziej znanych chorób wieku dziecięcego jest ospa wietrzna. Grupa wiekowa, która najczęściej przechodzi ospę, to dzieci do dziewiątego roku życia. Ospa wietrzna  przebiega w takich przypadkach zazwyczaj łagodnie. Osoby dorosłe lub kobiety w ciąży, które doświadczą zakażenia wirusem ospy są  bardziej narażone na ryzyko powikłań. Najgroźniejsze z nich, to na przykład zapalenie mózgu lub stawów. Dorośli są również narażeni na to, że ospa pozostawi na ich ciele nieestetyczne blizny.

Moda na ospa party

Wizja powikłań takiego rodzaju sprawia, że wielu rodziców decyduje się na zorganizowanie imprezy zwanej potocznie ospa party. „Troskliwi” tatusiowe oraz mamusie uważają, że dla ich dziecka będzie lepiej, jeżeli zarazi się ospą od rówieśników  i przejdzie tę chorobę w dzieciństwie. W rzeczywistości, opinie na temat takich praktyk są podzielone, zarówno wśród rodziców jak  i lekarzy pediatrów.

Wielu opiekunów zadaje sobie pytanie czy warto organizować  ospa party. Idea  tej nietypowej imprezy przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych. W tamtych stronach nazywana jest pox party. Skrajnością jest handlowanie kocykami, smoczkami czy lizakami, które zostały zainfekowane przez dzieci zaatakowane wirusem ospy wietrznej.

Czytając takie informacje, wiele osób zastanawia się : ospa party – czy warto zarażać celowo swoje dzieci? W Polsce jest, to również znana praktyka. Niektórzy rodzice organizują spotkania w czasie, których  zdrowe dzieci kosztują słodyczy z tego samego naczynia co dzieci z ospą wietrzną. Zabawy, które dają frajdę na ospa party muszą wymagać dotyku, bliskiego kontaktu.

Czy warto?

Ospa party-  czy warto je zorganizować w swoim domu? –  na to pytanie odpowiada pozytywnie wielu rodziców, którzy sądzą, że dzieci, dzięki temu nabiorą odporności i unikną powikłań w dorosłym wieku. Takie praktyki spotykają się często z krytyką, gdyż lepiej oddać sprawy naturze. Nie każdy organizm reaguje na wirus ospy łagodnie. Lepiej zainwestować w szczepionkę, która jest w 100% nieszkodliwa dla zdrowia. Należy siebie spytać: ospa party, czy warto narażać dziecko np. na posocznicę? Lekarze uważają, że nie warto organizować ospa party, które jest wyrazem braku odpowiedzialności.

 

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Poprawianie natury u lekarza

Chirurgia plastyczna to dziedzina medycyny, która w ostatnich latach dynamicznie się rozwija. Nic w tym dziwnego – nie brakuje bowiem...

Zamknij