Czym jest czerniak? Czy należy się go bać?

Czerniak skóry – dlaczego powstaje i co wpływa na rokowanie?

Czerniak jest bardzo częstym nowotworem zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Rokowanie zależy od czasu rozpoznania, dlatego tak ważne jest regularne badanie i obserwacja skóry na całym ciele. Czerniak jest niebezpiecznym nowotworem rozwijającym się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych. Mimo iż jest kojarzony wyłącznie ze skórą, w rzeczywistości może podstępnie rozwijać się również pod paznokciem, w naczyniówce oka czy na błonach śluzowych jamy ustnej, czy narządów płciowych. Jego przebieg jest zupełnie nieprzewidywalny. Niestety mimo coraz większej świadomości społeczeństwa jest to nowotwór rozpoznawany zdecydowanie za późno.

Czy czerniak jest częstym nowotworem?

Polska nie należy do krajów z największym odsetkiem zachorowań, bo np. kraje skandynawskie wyprzedzają nas kilkukrotnie. Jednak w krajach Południowej Europy liczba zachorowań jest znacznie mniejsza niż w Polsce. Mimo coraz szerszej wiedzy społeczeństwa na temat czynników ryzyka rozwoju czerniaka zachorowalność jest ogromna i drastycznie rośnie. Aktualnie każdego roku notuje się nawet 3 tysiące nowych zachorowań, przy czym, co należy zaznaczyć, choruje coraz więcej mężczyzn.

Dlaczego powstaje czerniak?

Czerniak jest nowotworem powstającym przede wszystkim wskutek nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Nie dotyczy to jedynie promieniowania słonecznego, lecz również lamp stosowanych w solariach. Szczególnie predysponowane są osoby o jasnej karnacji, z tendencją do oparzeń słonecznych, jak również z obecnymi na skórze znamionami przekraczającymi 15 cm. Zachorowalność koreluje z wiekiem. Nie da się ukryć, iż chorują coraz to młodsze osoby, lecz wynika to przede wszystkim z nieodpowiedzialnej ekspozycji małych dzieci na słońce i korzystania z solarium przez nastolatki.

Czy łatwo jest wykryć czerniaka?

Diagnostyka w dzisiejszych czasach pozwala na wiele, łącznie z szybkim, pewnym i dokładnym rozpoznaniem. Podstawą jest badanie histopatologiczne. Jednak aby lekarz mógł działać, najpierw pacjent musi się do niego zgłosić z niepokojącą zmianą. Okazuje się, że poza twarzą mało kto regularnie i dokładnie ogląda swoje ciało i wszystkie znajdujące się na nim pieprzyki. A jest to istotne, gdyż czerniak nie daje objawów dokuczających choremu. Może pojawić się na podłożu wcześniej istniejącego znamienia barwnikowego, a może też powstać na nowo na niezmienionej wcześniej skórze. Dlatego najważniejszą rzeczą jest baczne obserwowanie ciała swojego i bliskich. Niepokojących przebarwień w okolicy narządów płciowych, odbytu, pleców chory może sam nie zauważyć.

 

A: lek. Agnieszka Widera

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Walka ze smogiem – czy udało się coś zdziałać?

Zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami, czyli smog, o którym jest głośno od kilku lat...

Zamknij