Czym jest masaż tkanek głębokich?

Masaż tkanek głębokich (MTG) to metoda fizjoterapii, która zmniejsza napięcie w mięśniach i tkankach ciała, łagodzi bóle oraz poprawia ruchomość stawów. MTG zaleca się przede wszystkim na bóle mięśniowe i stawowe, przykurcze oraz schorzenia, takie jak rwa kulszowa, łokieć tenisisty lub golfisty.

Zalety masażu tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich kojarzy się często z mocnym i bolesnym uciskaniem tkanek ciała. Tym bardziej, że do MTG używa się nie tylko palców i kostek dłoni, ale także pięści, przedramion i łokci. Fizjoterapeuci i masażyści zapewniają jednak, że jest to technika bezbolesna i delikatna dla pacjenta. Siła nacisku zawsze jest dobierana indywidualnie do potrzeb osoby masowanej. Wszystkie ruchy są wykonywane wolno i precyzyjnie, tak aby trafić w źródło bólu. Masaż tkanek głębokich wydłuża i rozluźnia tkanki, dzięki czemu zmniejsza ich napięcie i uwalnia od stanów patologicznych (np. przykurczów). MTG ma też działanie przeciwbólowe – łagodzi dolegliwości występujące na skutek uszkodzenia tkanek. Metoda zwiększa ruchomość stawów, poprawia płynność i zakres wykonywanych ruchów. Dodatkowo pełni funkcję relaksacyjną i odprężającą. Pierwsze efekty masażu tkanek głębokich są często widoczne już po jednej sesji terapeutycznej.

Zastosowanie terapii tkanek głębokich

Masaż tkanek głębokich jest zalecany przede wszystkim osobom, które cierpią na schorzenia mięśni, stawów i kręgosłupa. Wskazania do MTG to między innymi:

  • przewlekłe bóle mięśniowe,
  • ograniczona ruchomość stawów,
  • przykurcze mięśni i ścięgien,
  • rwa kulszowa i rwa barkowa,
  • zespół bólowy kręgosłupa,
  • łokieć golfisty,
  • łokieć tenisisty,
  • wady postawy,
  • napięciowe bóle głowy.

Masaż tkanek głębokich nie jest zalecany w przypadku chorób nowotworowych oraz stanów zapalnych stawów i ścięgien. Nie powinno się go także wykonywać przy problemach dermatologicznych, przerwaniu ciągłości skóry (np. skaleczeniach), krwotokach i zakrzepach. Niektórzy fizjoterapeuci proszą o przyniesienie na pierwszą wizytę wyników badania RTG, żeby upewnić się, że masaż może zostać bezpiecznie wykonany.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Endokrynolog – co leczy?

Lekarz endokrynolog zajmuje się schorzeniami układu dokrewnego, czyli zaburzeń hormonalnych. Do endokrynologa należy się udać w przypadku podejrzenia zaburzeń endokrynologicznych,...

Zamknij