Czym jest wypadający dysk?

Wypadający dysk (dyskopatia) to potoczna nazwa przepukliny kręgosłupa. Schorzenie polega na tym, że jądro miażdżyste krążka międzykręgowego wysuwa się i uciska nerwy, tym samym powodując dyskomfort. Objawy wypadającego dysku są różne, w zależności od odcinka kręgosłupa, na którym wystąpił problem. Zwykle przepuklinie kręgosłupa towarzyszy jednak silny ból pleców.

Ból pleców a wypadnięcie dysku
Krążek międzykręgowy, który potocznie nazywa się dyskiem, to element amortyzujący obciążenia kręgosłupa. Można go porównać do poduszki znajdującej się pomiędzy kręgami. Dysk jest zbudowany z miękkiego jądra miażdżystego, które zmienia swój kształt w zależności od ułożenia kręgosłupa. Przeciążenie dysku (np. poprzez gwałtowny ruch, długotrwałe siedzenie lub stanie w jednej pozycji) prowadzi do pojawiania się ubytków na krążku, a następnie do jego uszkodzenia i wysunięcia poza przestrzeń międzykręgową. Wypadający dysk uciska nerwy, przez co powoduje ból pleców. Jest to pierwszy symptom, który towarzyszy przepuklinie kręgosłupa. Nasilenie dolegliwości zależy od odcinka, w którym wystąpił uraz.
Jak rozpoznać wypadnięcie dysku?
Ból kręgosłupa to najważniejszy objaw wypadającego dysku. Inne dolegliwości związane z tym urazem są uzależnione od tego, w której części kręgosłupa nastąpiło wysunięcie krążka. Można wyróżnić 3 rodzaje przepukliny kręgosłupa:

  • przepuklinę odcinka lędźwiowego – najczęstszy typ przepukliny: dotyczy aż 80% przypadków. Powoduje promieniujący ból od strony biodra i nogi (tak zwaną rwę kulszową). Może pojawić się także mrowienie w nodze lub całkowita utrata czucia. Rzadziej występuje ból podbrzusza i pachwin, ucisk na pęcherz oraz bolesne wypróżnianie;
  • przepuklinę odcinka szyjnego – daje mniej wyraźne objawy niż dysk wypadający w odcinku lędźwiowym. Powoduje sztywność karku i delikatny ból szyi. Z czasem mogą pojawić się trudności z poruszaniem głową, mrowienie w rękach, bóle i zawroty głowy, a nawet rwa barkowa;
  • przepuklinę odcinka piersiowego – występuje najrzadziej. Objawia się bólem w klatce piersiowej promieniującym do żeber. Dolegliwości są odczuwalne głównie przy kaszlu, śmiechu i kichaniu. Rzadziej pojawia się stały ból w piersiach i okolicy serca.

Do potwierdzenia wypadającego dysku niezbędne jest wykonanie prześwietlenia (RTG). Lekarz może zalecić również rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Endokrynolog – co leczy?

Lekarz endokrynolog zajmuje się schorzeniami układu dokrewnego, czyli zaburzeń hormonalnych. Do endokrynologa należy się udać w przypadku podejrzenia zaburzeń endokrynologicznych,...

Zamknij