Czym jest zespół chronicznego bólu

Ból chroniczny to taki, który utrzymuje się dłużej niż 6 miesięcy, a leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Przewlekłe bóle łączą się najczęściej z migreną, artretyzmem, urazami kręgosłupa i problemami w obrębie jamy brzusznej. Zespół chronicznego bólu wymaga terapii psychologicznej i behawioralnej.

Jak zdiagnozować zespół chronicznego bólu?

Specjaliści definiują ból chroniczny jako dolegliwości, które nie ustępują przez ponad pół roku. Pierwotna przyczyna bólu jest często trudna do określenia. Zdarza się również, że bezpośredni powód dyskomfortu ustał już wskutek leczenia, a mimo to, cierpienie pacjenta utrzymuje się. Ze względu na niewyjaśniony charakter tego schorzenia, a także jego zróżnicowany przebieg, trudno jest wskazać precyzyjne objawy chronicznego bólu. Dolegliwości występują zwykle w zespołach, przez co bóle różnego typu pojawiają się jednocześnie. Bóle chroniczne mogą być między innymi spowodowane takimi schorzeniami jak:

  • migrena,
  • artretyzm
  • urazy kręgosłupa,
  • bóle kości i stawów,
  • zapalenie ścięgien,
  • urazy i rany po wypadkach,
  • bóle w klatce piersiowej,
  • zespół jelita drażliwego.

Przewlekłe bóle są też często skutkiem operacji i zabiegów chirurgicznych.

Zespól chronicznego bólu – leczenie

Leczenie objawowe przewlekłego bólu o nieznanej przyczynie nie jest możliwe. W przypadku chronicznych dolegliwości rezultaty można uzyskać jedynie poprzez zastosowanie metod radzenia sobie z bólem. Warto skorzystać z terapii psychologicznych i behawioralnych, w trakcie których pacjent poznaje techniki relaksacyjne, sposoby odwracania uwagi od bólu oraz metody radzenia sobie ze złym samopoczuciem i negatywnymi myślami. Zaleca się także biofeedback, czyli metodę neuroterapii, która pomaga kontrolować procesy zachodzące w organizmie. Dodatkowym wsparciem terapii jest aktywność fizyczna i dieta dostosowana do potrzeb pacjenta. Osoby, u których ból chroniczny prowadzi do poważnych zaburzeń nastoju, powinny rozważyć przyjmowanie leków antydepresyjnych. Należy jednak pamiętać, że nie mogą one być traktowane jako zastępstwo dla długofalowej terapii, a jedynie jako jej uzupełnienie.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Endokrynolog – co leczy?

Lekarz endokrynolog zajmuje się schorzeniami układu dokrewnego, czyli zaburzeń hormonalnych. Do endokrynologa należy się udać w przypadku podejrzenia zaburzeń endokrynologicznych,...

Zamknij