Czym są polineuropatie?

Polineuropatie są związane z uszkodzeniem nerwów obwodowych. Mogą wywoływać zwiększoną wrażliwość na dotyk, ból lub zaburzenia chodzenia. Leczenie polineuropatii powinno obejmować likwidację przyczyn, jeśli jest to możliwe, oraz usunięcie objawów choroby.

Polineuropatie – przyczyny

Polineuropatie to objawy pojawiające się na skutek uszkodzenia wielu nerwów obwodowych. Do przyczyn tego schorzenia należą choroby genetyczne, nowotworowe, cukrzyca, procesy zapalne i autoimmunologiczne, a także niedożywienie, nadużywanie alkoholu, leki oraz toksyny. Niezależnie od czynnika, który wywołał polineuropatię, w rehabilitacji wykorzystywane są aparaty stabilizujące kończyny, łuski, temblaki i parapodia.

Diagnozowanie polineuropatii

Chorobę niekiedy można zdiagnozować w trakcie wywiadu i podstawowego badania lekarskiego. Aby potwierdzić istnienie schorzenia należy wykonać elektromiografię (EMG). Dzięki niej można określić, które włókna nerwowe zostały uszkodzone (czuciowe, ruchowe czy też oba rodzaje). Badanie pozwala też stwierdzić, która część nerwu jest zniszczona i w jakim stopniu. EMG informuje o tym, jak wygląda dynamika choroby i jakie są rokowania.

Objawy polineuropatii

Objawy polineuropatii są zależne od tego czy uszkodzone zostały włókna czuciowe czy też ruchowe. W większości tego typu schorzeń dotyczy to obu rodzajów włókien. W przypadku zniszczenia włókien czuciowych pojawiają się mrowienie, drętwienie, upośledzenie czucia, cierpnięcie kończyn, nadwrażliwość na dotyk i na ból oraz sam ból. Te objawy z reguły są odczuwalne w obrębie dłoni i stóp. Natomiast, jeśli uszkodzeniu uległy włókna ruchowe mogą wystąpić skurcze mięśni, nieporadność ruchowa i zaburzenia chodzenia. Dodatkowo siła mięśniowa kończyn ulega osłabieniu. Niektóre polineuropatie są związane z uszkodzeniem autonomicznych włókien nerwowych, które odpowiadają za unerwienie narządów wewnętrznych. Powoduje to zaparcia, biegunki, zawroty głowy, a nawet zasłabnięcia po nagłym wstaniu z pozycji leżącej, zaburzenia rytmu serca i omdlenia. Mogą też pojawić się zaburzenia potliwości, funkcji seksualnych lub oddawania moczu.

Polineuropatie – leczenie

Leczenie polineuropatii powinno polegać na likwidacji jej przyczyn, kiedy to możliwe i usuwaniu objawów choroby. Jeśli schorzenie zostało wywołane np. cukrzycą, należy leczyć podstawową chorobę. Przy źródłach autoimmunologicznych podawane są immunoglobuliny, glikokortykosteroidy lub leki immunosupresyjne. W przypadku pojawienia się objawów polineuropatii po kontakcie z toksyna lub podaniu leków, należy wyeliminować te przyczyny. Dodatkowo stosuje się fizjoterapię, należy tez zadbać o zdrowy styl życia, m.in. spacery. Chorzy powinni nosić bawełniane skarpety oraz nieuciskające obuwie z miękką podeszwą.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Choroby starszych ludzi

Z wiekiem organizm człowieka się zmienia. Coraz gorzej radzi sobie z przeprowadzaniem życiowych procesów. Kości ulegają osłabieniu. Komórki wolniej się...

Zamknij