Czym zajmuje się laryngolog?

Medycyna jest bardzo rozległą dziedziną wiedzy, ponieważ problemy ludzi ze zdrowiem są różne. W naszym organizmie wyróżnia się 206 kości (u dzieci jeszcze więcej). Mięśni jest dwa razy więcej. Każdy duży układ narządów, a tych jest około 10, to bardzo specyficzna struktura.

Specjalista od nosa, ucha, zatok i migdałków

Bywają jednak lekarze, którzy łączą wiedzę na temat różnych narządów, organów, komórek. Niektóre problemy dotyczą więcej niż jednego miejsca w organizmie. Taki lekarz musi wiedzieć jeszcze więcej. Musi stale zdobywać doświadczenie, poszerzać wiedzę.

Do takich specjalistów należy otorynolaryngolog zwany potocznie laryngologiem. Etymologia słowa „otorynolaryngologia” wskazuje, jakimi częściami ciała zajmuje się ten lekarz. Ze źródłosłowu dowiadujemy się, że do laryngologa możemy udać się z problemami dotyczącymi ucha, gardła (migdałków), zatok, nosa, krtani.

Oprócz tego otorynolaryngolog zajmuje chirurgią szczęki. Potrafi np. usunąć kość szczękową, wykonać endoskopię, czyli badanie za pomocą wziernika wsadzanego do przełyku, i zdiagnozować w ten sposób dolne drogi oddechowe.

Wśród znanych polskich laryngologów znajdują się: Jarosław Iwaszkiewicz (nie mylić z jeszcze bardziej znanym pisarzem o tym samym imieniu i nazwisku), Henryk Skarżyński, Zbigniew Bochenek, Jan Szmurło czy Stanisław Kmita.

Gdzie tkwi problem?

Laryngologa najczęściej kojarzymy z migdałkami i zatokami. Te pierwsze to znajdujące się we wgłębieniu gardzieli skupisko tkanki limfatycznej o wymiarach 2 cm (długość) na 1 cm (szerokość) i elipsoidalnym kształcie. Spoczywają pod łukami podniebiennymi, dlatego dokładnie określa się je migdałkami podniebiennymi.

Wyróżnia się też migdałki językowe, które zlokalizowane są u nasady języka. Twór ten składa się z wielu mieszków językowych. Oba te skupiska tkanek limfatycznych mogą być powodem mniej (zapalenie, zakażenie) lub bardziej poważnych (nowotwór) problemów, z którymi należy się udać do laryngologa.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak smarować dziecko maścią przeciwświądową?

Ospa to choroba nie tyle groźna, co mocno uciążliwa. Swędzi całe ciało, a w szczególności dziesiątki, a nawet setki zaognionych,...

Zamknij