Dawna medycyna stanowi inspirację dla współczesnych lekarzy

Jak leczono ludzi w czasach starożytnych, w średniowieczu czy 300 lat temu? Jak radzono sobie ze schorzeniami bez pomocy środków farmaceutycznych, jakie mamy do dyspozycji dzisiaj? Takie pytania zadaje sobie wielu miłośników historii, medycyny, antropologii kulturowej.

Co umieli starożytni medycy?

 

Dawniej wiedza medyczna była dużo mniejsza niż obecnie. Mimo to lekarze jakość ratowali ludzi z opresji. Trzeba jednak przyznać, że skuteczność terapii była o wiele mniejsza niż dziś. Nawet niegroźne – z dzisiejszego punktu widzenia – dolegliwości stwarzały ryzyko utraty życia. Po latach wiemy też, że niektóre środki zaradcze podejmowane przez ówczesnych medyków były źle dobrane i zamiast pomóc, przyczyniły się do śmierci chorego.

Jednak dawna medycyna może zaskakiwać. Wbrew pozorom nie była tak zacofana, jak się może niektórym wydawać. Znane są przypadki stosowania tych samych substancji, co dziś. Obecnie mają one postać syntetyczną. Oznacza to, że produkuje się je nie na bazie naturalnych składników, lecz ich pochodnych, wytworzonych w laboratorium. W przeszłości siłą rzeczy stosowano wyłącznie preparaty naturalnego pochodzenia. Zresztą istnieje nurt medycyny (zwany niekonwencjonalnym), który zdaje się wracać do tej idei.

Starożytni lekarze wykonywali zabiegi amputacji i trepanacji. Odbywały się cesarskie cięcia, a nawet przeszczepy skóry. Zaskakujące jest to, że przez tyle stuleci niektóre zabiegi w ogóle się nie zmieniły. Obecnie praktykujący specjaliści wykorzystują jedynie inne narzędzia. Niekiedy stosuje się inne procedury i bardziej zwraca się uwagę na ryzyko zarażenia pacjenta jakimiś drobnoustrojami.

Można zaryzykować tezę, że wiedza została odkryta na nowo po kilku tysiącach lat. XX wiek nie przyniósł więc rewolucji, tylko odświeżył pewne metody, praktyki, a inne udoskonalił. Zasługi starożytnych są zbyt umniejszane, a ludzi współczesnych – nie zawsze są wyolbrzymiane w sposób uzasadniony.

Świetnym dziełem opisującym stan wiedzy medycznej przed wiekami jest książka autorstwa Jurgena Thorwalda „Dawna medycyna. Jej tajemnice i potęga”. Ten niemiecki badacz i pisarz przybliża dzieje medycyny w starożytnych cywilizacjach: Babilonie, Egipcie, Indiach, Chinach, Meksyku i Peru. To w zasadzie jedyne tak poważne opracowanie całościowe zagadnienia medycyny starożytnej. Wielką wartość tej wartościowej publikacji stanowią także unikatowe ilustracje i fotografie.

Pewne informacje na temat dawnej medycyny przynosi także strona http://niezbedniklekarza.pl/medycyna-kiedys-i-dzis. Autor tekstu stawia tezę, że lekarze w przeszłości mieli gorsze warunki niż ci obecni. W związku z tym należy im się większe uznanie.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Urolog chce nam pomóc, a nie nas zawstydzać

Kłopoty z oddawaniem moczu, spadek możliwości seksualnych, ból w okolicach zewnętrznych narządów płciowych – to są przesłanki do umówienia wizyty...

Zamknij