Depresja – co powinieneś wiedzieć na jej temat?

Z roku na rok przybywa chorych zmagających się z zaburzeniami depresyjnymi. Nadmierny stres, pogoń za sukcesem i niesprzyjające warunki atmosferyczne, to tylko nieliczne przyczyny odpowiedzialne za powstawanie niniejszej choroby. W poniższym poradniku dowiesz się więcej na temat depresji, jej objawów i sposobów leczenia.

Kiedy życie zaczyna tracić barwy…

Depresja należy do chorób ze spektrum zaburzeń afektywnych (inaczej zaburzeń nastroju), które utrzymują się przez okres dłuższy niż 14 dni. Według Profesora Antoniego Kępińskiego jest to stan chorobowy, który zamienia życie na ziemi w prawdziwe piekło. Chociaż na przestrzeni lat obraz depresji kształtował się nam, jako wyraz bezgranicznego smutku spowodowany najczęściej jakimś traumatycznym wydarzeniem, w istocie depresja może objawiać się na wiele innych sposobów, a chory przez dłuższy czas może mylić jej symptomy z występowaniem określonych zaburzeń somatycznych.

Nadmierna senność i silne zmęczenie to tylko niektóre objawy depresji

W calu zdiagnozowania zaburzeń depresyjnych chory powinien rozpoznać u siebie poniższe objawy. Ze względu na ich złożoność dzielimy je na dwie grupy:

  • Objawy somatyczne (dotyczące ciała): zaburzenia snu (nadmierna senność lub bezsenność), osłabienie lub wzmożenie apetytu i związany z tym spadek/wzrost masy ciała, zaburzenia miesiączkowania, silne bóle głowy, obniżenie energii seksualnej (libido) oraz permanentne zmęczenie;
  • Objawy psychiczne (dotyczące naszych myśli): przekonanie o własnej bezsilności, nieuzasadniony lęk, niskie poczucie własnej wartości, myślenie katastroficzne, myśli samobójcze.

Czasem rozmowa nie wystarczy…

Chociaż istnieje wiele rodzajów niniejszej choroby, w każdym z przypadków należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem psychiatrą lub psychologiem. Choć na początku występowania objawów choroby może się nam wydawać, że uporamy się z nią sami, zwlekanie z interwencją specjalisty może tylko pogłębić nasz stan. Depresja jest poważną chorobą wpływającą na niemal wszystkie aspekty naszego życia, dlatego też tak ważne jest jej systematyczne leczenie. Do jednych z najczęstszych form leczenia niniejszej choroby należą: psychoterapia, terapia behawioralna, stosowanie leków z grupy SSRI oraz substancji o działaniu przeciwlękowym.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wygląda czerniak?

Czerniak jest nowotworem złośliwym związanym z komórkami pigmentowymi zwanymi melanocytami, które odpowiedzialne są za produkcję melaniny. Melanina zaś pod wpływem...

Zamknij