Depresja, czyli zaburzenia nastroju

Życie nie zawsze układa się tak, jakbyśmy tego chcieli. Z niektórymi sytuacjami nie możemy sobie poradzić. To rodzi w nas negatywne emocje, złą energię. Pół biedy, gdy potrafimy się jej pozbyć. Znacznie gorzej jest wtedy, gdy ją kumulujemy, bo to prowadzi do depresji.

Objawy i przyczyny depresji

 

Ciągły smutek i niezadowolenie, pesymizm, brak energii i zmniejszenie aktywności, pogorszenie nastroju, wycofanie się z kontaktów społecznych, zaburzenia snu, nieakceptowanie siebie, a skrajnym przypadku pragnienie śmierci – takie są najczęstsze objawy depresji.

Jednak nie każda depresja jest chorobą psychiczną. By stan ten uznać za chorobę, cechy charakterystyczne muszą wystąpić w natężeniu klinicznym.

Skąd się bierze to zaburzenie? Przyczyn jest wiele. Może nią być traumatyczne przeżycie, np. śmierć bliskiej osoby. Ważnym czynnikiem jest niepowodzenie życiowe, np. brak pracy, bezowocne jej poszukiwanie, niedostanie się na wybrane studia.

Bardzo często depresja rodzi się wskutek bezsilności, czyli braku możliwości odmiany nieakceptowanej przez siebie sytuacji. Przykład: młoda osoba bez pracy mieszkająca z rodzicami; brak środków do życia nie pozwala jej na usamodzielnienie się i wyprowadzkę. To rodzi stres, gniew, a w końcu – depresję powstałą w efekcie braku wpływu na swoje życie w oczekiwanym takim stopniu. Do depresji może doprowadzić każde napięcie pojawiające się w efekcie trudnej lub nieakceptowanej sytuacji życiowej albo zawodowej.

Wyróżnia się też przyczyny biologiczne. Mają one związek z nieprawidłowym działaniem ośrodkowego układu nerwowego spowodowanym zaburzeniami komórkowymi bądź białkowymi. Jeśli chodzi o biologiczną genezę choroby, pewne znaczenie mają również odziedziczone geny (genom osób chorujących na depresję różni się w pewnym stopniu od genomu osoby zdrowej). Więcej wartościowych informacji o zaburzeniach nastroju i ich leczeniu znajdziemy na stronie http://glowaboli.pl/depresja-to-powazny-problem.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Sposoby na kruche paznokcie

Każda kobieta chce wyglądać pięknie. Chce się podobać nie tylko sobie, ale i otoczeniu – znajomym, bliskim oraz (a może...

Zamknij