Depresja – jak jej przeciwdziałać?

Coraz więcej z nas miewa zaburzenia nastroju i stale odczuwa smutek oraz przygnębienie wywołujące pesymistyczne myśli z samobójstwem włącznie. Życiowe problemy przerastają coraz większy odsetek ludzi, którzy nie widząc nadziei na poprawę sytuacji, wycofują się z aktywności społecznej, zrywają kontakty, zamykają się w sobie, a niektórzy także odbierają sobie życie.

Zdrowy tryb życia i spotkania ze znajomymi

 

Depresja zbiera swoje żniwo. Choroba ta powstaje wskutek doświadczenia tragicznych wydarzeń, jako reakcja na wieść o nieuleczalnej chorobie, w wyniku samotności. Winę ponosi także codzienny stres, który wymaga od nas, żebyśmy pracowali na najwyższych obrotach, byli niezawodni i nikomu nie odmawiali.

Istnieje też depresja sezonowa, która daje o sobie znać wraz z nadejściem jesiennej słoty. Przed złym samopoczuciem powstającym wskutek niedoboru światła codziennego, ponurej pogody, melancholijnego krajobrazu (spadające liście, ogołocone korony drzew, szare trawniki) i coraz krótszych dni można się bronić.

Kluczem do zachowania dobrej kondycji psychicznej jest zdrowy tryb życia. On pomaga przeciwdziałać depresji. Musimy odpowiednio się odżywiać, czyli dostarczać organizmowi witamin, wartościowego białka i minerałów. Unikajmy potraw tłustych, ciężkostrawnych i produktów mocno przetworzonych, czyli np. pokarmów typu fast food albo do szybkiego przyrządzenia.

Ruszajmy się. Codziennie bądźmy aktywni fizycznie. Nie muszą to być forsowne ćwiczenia. Istotne jest to, by były podejmowane regularnie i trwały chociaż 30 minut. Wysiłek pozwoli zachować nad sprawność i wydolność. Poza tym dostarczy endorfin, czyli hormonu szczęścia (te same substancje wydzielają się po zjedzeniu czekolady i kontakcie seksualnym).

W obronie przed depresją pomoże nam również odpowiednia ilość snu. Śpijmy przynajmniej 7 godzin na dobę. Będziemy wtedy bardziej odporni na wirusy wywołujące przeziębienie. Zachowamy też siły potrzebne do wykonywania codziennych obowiązków. Spotykajmy się z bliskimi, rodziną, przyjaciółmi – osobami, z którymi lubimy przebywać. Więcej „antydepresyjnych” porad znajdziemy na http://mamchorobe.pl/jak-przeciwdzialac-depresji.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Depresja, czyli zaburzenia nastroju

Życie nie zawsze układa się tak, jakbyśmy tego chcieli. Z niektórymi sytuacjami nie możemy sobie poradzić. To rodzi w nas...

Zamknij