Deprogramator Koisa – co to jest i jak działa?

Staw skroniowo-żuchwowy może ulegać zaburzeniom. Deprogramator Koisa pomoże wówczas ocenić stabilność zgryzu.

Deprogramator Koisa – co to takiego i jak działa?

Deprogramator Koisa jest specjalistycznym aparatem zębowym, który z wyglądu bardzo przypomina standardowy aparat ortodontyczny. To konstrukcja złożona z płytki akrylowej łączonej drutem. Jest elementem ruchomym, który można swobodnie wyjmować i wkładać na miejsce. Pacjent wyjmuje deprogramator w trakcie posiłków oraz przed szczotkowaniem zębów.

Dentysta zaleca noszenie aparatu, aby ocenić stabilność zgryzu. Dzięki jego konstrukcji zęby nie są blokowane, dlatego szczęka powoli ulega rozluźnieniu i jednocześnie układa się w optymalnym położeniu. Urządzenie ma za zadanie leczyć pamięć mięśni, które przez lata nawykły do zagryzania w nieodpowiedniej pozycji. W ten sposób zmniejszone zostają wszelkie dolegliwości bólowe związane z przypadłościami pacjenta. Za pomocą deprogramatora możliwe okazuje się idealne kopiowanie układu szczęk względem stawów niezależnie od tego, jakie jest położenie zębów. Deprogramacja Koisa to wstęp do dalszego postępowania związanego z rekonstrukcją zgryzu.

Jak korzystać z deprogramatora Koisa?

Aby badanie stabilności zgryzu przebiegło poprawnie, a zarazem przyniosło pożądany efekt leczniczy, zaleca się noszenie deprogramatora Koisa od 2 tygodni do miesiąca. Powinno się go zakładać na każdą noc, a za dnia nosić go tak długo, jak będzie to możliwe. Większość dentystów przyznaje, że najlepszy rezultat osiągnie się wówczas, gdy będzie się nosić aparat przez całą dobę, wyjmując go wyłącznie na czas posiłków i czyszczenia zębów. Na wizytę kontrolną pacjent powinien przyjść z założonym deprogramatorem.

Aparat nie powinien wywoływać uczucia dyskomfortu, choć oczywiście będzie stanowić ciało obce w obrębie ust. Mówienie również nie powinno sprawiać pacjentowi trudności. Przez pewien czas mogą się utrzymywać delikatne bóle mięśni, które jednak dosyć szybko miną. Bardzo często, w przerwach od noszenia deprogramatora, dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego nasilają się, jednak jest to normalne zjawisko i pacjenci nie powinni się nim przejmować ani zaprzestawać terapii.

Warto regularnie czyścić deprogramator przy użyciu szczoteczki i pasty do zębów. Jednocześnie, gdy nie znajduje się on w jamie ustnej, należy go przechowywać w przeznaczonym do tego pudełeczku, by nie narażać aparatu na kontakt z zanieczyszczeniami oraz bakteriami.

Co ulegnie zmianie po leczeniu z użyciem deprogramatora Koisa?

Przede wszystkim pacjent, który regularnie nosił deprogramator Koisa, przestaje odczuwać ból mięśniowy. Trzeba jednak pamiętać, że zmiana zgryzu ma charakter chwilowy: po wyjęciu urządzenia z ust, zęby wrócą do wcześniejszego ustawienia po kilku godzinach.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Przysłowia w języku polskim

Bardzo często w naszych codziennych rozmowach, gdy potrzebujemy jednego krótkiego zdania na opisanie czegoś co zajęłoby nam pół dnia sięgamy...

Zamknij