Diagnostyka przyczyn niepłodności u mężczyzn

Diagnostyka męskiej niepłodności obejmuje przede wszystkim badanie nasienia. Pozwala ono na opisanie ogólnych parametrów tego nasienia oraz na zdiagnozowanie, czy przyczyna niepłodności nie leży po stronie mężczyzny. Badanie nasienia jest jednym z wielu testów, którym poddany może być mężczyzna zgłaszający się do kliniki leczenia niepłodności. Jak ono wygląda?

Co bada się w nasieniu mężczyzny?

W przypadku badania nasienia ocenia się liczbę plemników, ich jakość i budowę, a także wykazywaną aktywność, którą porównuje się z normą ustaloną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Dzięki temu badaniu opisuje się ogólne parametry nasienia, do których zalicza się:

  • czas upłynnienia,
  • objętość, lepkość, wygląd ejakulatu,
  • pH,
  • odsetek żywych i ruchliwych plemników,
  • liczbę plemników na 1 ml nasienia,
  • ogólną liczbę plemników w ejakulacie,
  • obecność i ewentualnie stopień aglutynacji (zgrupowania) plemników.

Lekarz może skierować pacjenta na rozszerzone badanie nasienia, które pozwoli ocenić budowę plemników i oznaczyć proporcje między plemnikami zbudowanymi prawidłowo a uszkodzonymi pod względem strukturalnym. Wśród możliwych wad budowy plemników wyróżnia się uszkodzenie główki, wstawki i witki plemnika.

Jak przygotować się do badania?

Stołeczna klinika leczenia niepłodności, przeprowadzająca badanie nasienia w Warszawie sugeruje, że mężczyzna poddający się takim testom diagnostycznym powinien się do nich należycie przygotować. Oznacza to zachowanie wstrzemięźliwości seksualnej przez 3 do 5 dni przed oddaniem ejakulatu. W takim samym okresie przed badaniem mężczyzna powinien powstrzymać się od spożycia alkoholu. Nasienia mężczyzny powinno trafić do sterylnego pojemnika, który otrzyma tuż przed badaniem.  

Interpretacja wyników badań

Po przeprowadzeniu analizy powierzonego klinice leczenia niepłodności ejakulatu, przeprowadzane są testy laboratoryjne, których wyniki należy porównać w odniesieniu do norm ustalanych przez WHO. Jednak zawsze wyniki te trzeba oceniać w sposób kompleksowy, znając indywidualną sytuację pacjenta i mając wiedzę o podjętym przez niego leczeniu.

Najlepiej po wykonaniu badania nasienia umówić się na wizytę u androloga lub urologa, który w sposób precyzyjny będzie w stanie zinterpretować wyniki. Jeśli będzie to konieczne, zleci on dodatkowe testy, aby jeszcze lepiej dopasować dla swojego pacjenta właściwy sposób leczenia.

Samo porównanie wyników badania nasienia z normami WHO nie przyniesie odpowiedzi na pytanie, jaka jest płodność mężczyzny. Dzięki współczesnym metodom leczenia nawet pacjenci z poważnymi zaburzeniami parametrów nasienia mają szanse na zostanie ojcem, na przykład przy podjęciu procedury in vitro z selekcją plemników.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pieluchy wielorazowe, jednorazowe i pieluchomajtki – które wybrać?

Pieluchy wielorazowe po zabrudzeniu pierze się w pralce i używa ponownie. Istnieje kilka rodzajów pieluszek wielokrotnego użytku, np.: AIO, z...

Zamknij