Dlaczego kleszcze są groźne?

 

Każda pora roku ma swój urok. Jesień nie jest tutaj wyjątkiem. Jeśli tylko nie pada zbyt często i obficie, nastrój dopisuje także od września do grudnia. Czy może być inaczej, skoro krajobraz przyozdabiają różnokolorowe liście i poranne mgły?

Miejsca żerowania kleszczy

 

Jesień to również czas zbierania grzybów. Niektórzy oddają się tej czynności z przyjemności, inni – z konieczności. Pierwsi zbierają grzyby, by później je sprzedać. Ceny za kilogram niektórych rodzajów tych roślin dochodzą do kilkudziesięciu złotych. Jednego dnia wprawiony grzybiarz jest w stanie zarobić nawet 100-200 złotych.

Spacerowanie po lasach, łąkach i parkach to również świetny sposób spędzania wolnego czasu i zadbania o zdrowie. Ruch poprawia naszą kondycję, otoczenie kojąco wpływa na naszą psychikę. Spalamy też trochę kalorii, oddychamy czystym powietrzem. Można by powiedzieć, że zbieranie grzybów przynosi same zalety.

Niestety, istnieją też mniej przyjemne aspekty grzybobrania – kleszcze, które grasują w lasach i na łąkach właśnie jesienią. To właśnie we wrześniu i październiku przypada ich drugi po maju okres największej aktywności. Żerują one głównie na obszarach przejściowych, czyli w np. miejscach przechodzenia lasu iglastego w liściasty i odwrotnie, sąsiadowania lasu z łąkami, w zagajnikach z zaroślami, na ternie porośniętym jeżyną, bzem, leszczyną, paprociami.

W ujęciu taksonomicznym kleszcze są pajęczakami zaliczanymi do podgromady roztoczy. Dlaczego są tak groźne? Spośród 800 znanych gatunków około 100 przenosi groźne choroby wywoływane przez pierwotniaki, wirusy i bakterie ukryte w ich ślinie. Mówi się, że te pajęczaki są wektorami chorób, tj. przenoszą pasożyty i drobnoustroje zakaźne.

Do najbardziej znanych chorób, do jakich może doprowadzić ukąszenie kleszcza, należą borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu. O tym, jak się bronić przed ugryzieniem tych niebezpiecznych pasożytów, przeczytamy na stronie http://glowaboli.pl/na-ile-grozne-sa-kleszcze.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Leczenie uzależnień zależy od rodzaju nałogu

Silna potrzeba wykonywania jakieś czynności, doświadczania pewnych stanów i uczuć nazywana jest uzależnieniem. Tak samo nazywa się ciągła chęć zażywania...

Zamknij