Dlaczego tundra jest obszarem bezleśnym?

Tundra to termin stosowany w geografii do nazwania terenów położonych poza linią koła podbiegunowego. Są to północne rubieże Kanady, Alaski należącej do Stanów Zjednoczonych, Grenlandii będącej pod zwierzchnictwem Danii, Norwegii, Islandii oraz Rosji. Cechą charakterystyczną dla tych obszarów jest niska roślinność – zazwyczaj są to zaledwie mchy i porosty.

 

Trudne warunki klimatyczne

 

Powodem, dla którego tundra jest obszarem bezleśnym jest prosty fakt – poza kołem podbiegunowym panują niezwykle trudne warunki klimatyczne, które sprawiają, że żadna większa roślinność nie ma tam jakichkolwiek szans przeżycia. Zimą temperatury spaść mogą do ponad minus pięćdziesięciu stopni. Występuje wówczas również noc polarna, czyli zjawisko wynikające z ruchy obiegowego, w którym Słońce chowa się poza linię widnokręgu na ponad dwadzieścia cztery godziny. Na samym biegunie noc polarna trwa sześć miesięcy, rok dopełnia dzień polarny, w którym znów Słońce nigdy nie zachodzi. To ciekawe zjawisko możemy zaobserwować tylko na terenach poza kołem podbiegunowym, objętych właśnie tundrą.

 

Latem, kiedy trwa dzień polarny warunki stają się stosunkowo bardziej znośne dla roślinności. Temperatury w niektórych miejscach mogą osiągnąć nawet piętnaście stopni Celsjusza. Pozostaje jednak nadal kolejne zjawisko, które utrudnia rozwój lesistości na terenach tundry – wieczna zmarzlina. Jest to część gleby, gdzie zawsze, niezależnie od pory roku, utrzymuje się temperatura poniżej zera stopni. Takie warunki wyjaśniają, dlaczego na opisywanym obszarze nie zobaczymy drzew – korzenie musiałyby przebijać się przez warstwę wiecznie zmarzniętej gleby, w której niemożliwy byłby prawidłowy rozwój rośliny.

 

W lecie rozmarzaniu ulega tzw. wierzchnia warstwa gruntu, która może mieć głębokość co najwyżej jednego metra. Umożliwia to występowanie niższej roślinności, takie jak mchy czy porosty, a także niektóre trawy. Na tundrach spotyka się również niewielkie krzewinki. Najwyższą rośliną, jaką obserwator ma szansę ujrzeć w tundrze jest karłowata brzoza lub wierzba, ale rośliny te występują pojedynczo i są dosyć nietypowe dla tego obszaru.

 

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Terapia Gersona

Poszukiwanie leku na raka nigdy się nie kończy. Rak to podstępny i wielowymiarowy wróg. Tyle ile zachorowań tyle odcieni raka....

Zamknij