Jak długo rozwija się rak trzustki?

Rak trzustki objawia się bólem grzbietu, żółtaczką i nudnościami. Chory cierpi też na dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz nabrzmiały pęcherzyk jelitowy. Nowotwór trzustki w niewielu przypadkach można usunąć chirurgiczne. Guz wykryty w późniejszej fazie daje przeciętnie 6 miesięcy życia choremu. Profilaktyka raka trzustki skupia się wokół odstawienia papierosów, alkoholu i czerwonego mięsa.

Jak objawia się rak trzustki?

Najbardziej typowym objawem raka trzustki jest przeszywający ból grzbietu, który promieniuje do części środkowej narządu. Dzieje się tak, ponieważ guz nacieka na splot trzewny. Często spotyka się też bóle trzustki, pleców i nadbrzusza. W wielu przypadkach rakowi trzustki towarzyszy żółtaczka. Choroba pojawia się, gdy komórki rakowe obejmują przewód żółciowy wspólny. Gdy guz trzustki nacieka na dwunastnicę lub odźwiernik, powstają dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Chory cierpi na nudności, stale wymiotuje i ma problemy z oddawaniem stolca. Gdy osoba nie toleruje glukozy i ma niektóre powyższe objawy, może to być również znak nowotworu trzustki. Około 1 na 4 osoby cierpiące na tą chorobę mają wyczuwalny na dotyk pęcherzyk żółciowy. Jest to związane z niedrożnością przewodu żółciowego.

Jak szybko rozwija się rak trzustki?

Im wcześniej nowotwór jest wykryty, tym większa jest szansa na usunięcie chirurgiczne guza. Jednak tylko 1 na 10 przypadków raka trzustki jest możliwe do wycięcia. Jest to niezwykle groźny guz, który cechuje się bardzo wysoką śmiertelnością. Gdy wykryje się podejrzenie nowotworu trzustki, pacjent jest niezwłocznie kierowany na szczegółowe badania tomografii komputerowej oraz badanie EUS, które wykrywa guzy o średnicy do 3 mm. W przypadku zaawansowanego stadium raka, chorzy żyją średnio 2-3 miesiące, a leczeni pacjenci dożywają 6 miesięcy.

Profilaktyka raka trzustki

Aby zmniejszyć szanse wystąpienia raka trzustki, należy unikać palenia tytoniu, czerwonego mięsa oraz alkoholu. Czynniki ryzyka stanowią też:

  • otyłość,
  • cukrzyca,
  • choroby genetyczne: zapalenie trzustki, czerniak rodzinny, zespół Peutza-Jeghersa,
  • czynniki genetyczne: mutacja genu BRCA1 i APC.

Author:

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Jak wygląda nowotwór złośliwy?

Nowotwór złośliwy to niekontrolowany rozwój niedojrzałych komórek, które naciekają na zdrowe tkanki. Choroba powstaje poprzez kontakt z rakotwórczymi substancjami w...

Zamknij