Dodatki do garnituru: wybrać muchę czy krawat?

Krawat należy dostosować do okoliczności. Do biura najczęściej ubiera się go w stonowanej kolorystyce. Krawat powinien też być założony tak, by jego zakończenie było na poziomie paska od spodni. Muszka natomiast jest dużo wygodniejsza oraz daje więcej możliwości nałożenia. Dobrze dobrana mucha dodaje ekstrawagancji.

Mężczyźni, którzy chcą wyglądać elegancko, muszą się zdecydować, czy wybrać krawat, czy muchę. Krawat dodaje klasycznego uroku, a muszka jest oryginalnym urozmaiceniem stroju. Podstawą jest jednak dobre dopasowanie tych elementów do reszty garderoby.

Jak i kiedy nosić krawat?

Krawat jest najczęstszym dodatkiem do garnituru. Każdy mężczyzna powinien mieć ich przynajmniej kilka. Zawsze trzeba dostosować krawat do okoliczności, ponieważ łatwo wybrać niewłaściwy wzór, który źle wpłynie na późniejszy odbiór całej stylizacji. Czarny krawat kojarzy się z dostojną postawą na elegancką uroczystość. Na rozmowę o pracę lub spotkanie w interesach, nie jest wskazane założenie ekstrawaganckiego wzoru. Pracodawca może źle postrzegać taką osobę. Do biura najlepiej jest założyć prosty krawat o stonowanej kolorystyce, np. ciemnoczerwony lub w brązowo-granatowe paski. Popularne są jednobarwne, gładkie oraz wąskie wzory. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest połączenie kolorowego krawatu z białą koszulą. Jednak dobrze jest też eksperymentować z mieszaniem barw, np. brązowy krawat świetnie wygląda z niebieską koszulą. Ważnym elementem dobrze dobranego krawata jest też sposób jego wiązania. Powinien on być tak założony, aby jego zakończenie było na poziomie paska od spodni.

Jak i kiedy nosić muszkę?

Muszki dają znacznie więcej możliwości założenia oraz są dużo wygodniejsze niż krawaty. Trzy podstawowe rodzaje to:
motyl – z półokrągłym zakończeniem po obu stronach,
diament – trójkątne zakończenie po każdej ze stron,
nietoperz – proste zakończenie po obu stronach.
Rozmiar muchy powinien być dopasowany do szyi mężczyzny. Za mała muszka jest trudna do zawiązania, a za długa – daje efekt dużej kokardy. Istotne jest, aby mucha mieściła się w wewnętrznej ramie kołnierza koszuli i nie wystawała poza linię wyznaczoną przez zewnętrzne kąciki oczu noszącego. Należy pamiętać, że do smokingu zawsze wybiera się czarną muchę, a do fraka – tylko białą. Na formalne okazje dobrym pomysłem jest mucha jedwabna. W przypadku spotkań mniej eleganckich, świetnie prezentuje się muszka wełniana typu diament. Coraz bardziej popularna staje się też poszetka. Ten element dobrze komponuje się z muszką w tym samym kolorze. Nie jest wskazane nakładanie muchy na rozmowę o pracę ani na spotkania biurowe. Dodatek ten staje się coraz bardziej popularny, dołączany jest do codziennego ubrania. Muchy męskie dobrze komponuje się w połączeniu z dżinsami i luźną marynarką oraz swetrem typu v-neck. Nałożenie muszki wymaga odrobiny odwagi, ten dodatek dodaje mężczyźnie oryginalności.

Author: Redaktor Naczelny

Share This Post On
Przeczytaj poprzedni wpis:
Endokrynolog – co leczy?

Lekarz endokrynolog zajmuje się schorzeniami układu dokrewnego, czyli zaburzeń hormonalnych. Do endokrynologa należy się udać w przypadku podejrzenia zaburzeń endokrynologicznych,...

Zamknij